انواع آموزش الکترونیکی

دکتر مايکل کري (Karry Michael) دانشيار فناوري تعليم و تربيت دانشگاه جورج واشنگتن درباره انواع آموزش الکترونیکی می‌گوید: «مردم وقتي به سیستم‌های آنلاين آموزشي نگاه می‌کنند، تصور می‌کنند که اين سیستم‌ها به سيستم سنتي لطمه وارد مي‌کند، ولي من فکر می‌کنم در کل، سيستم آموزش‌وپرورش در حال رشد و تکامل است. بسياري از افرادي که به‌واسطه داشتن کار تمام‌وقت و يا والديني که مجبور به نگهداري از اطفال خود هستند و امکان شرکت در کلاس‌های سنتي و متداول را ندارند، می‌توانند به‌راحتی از طريق اينترنت به تحصيل خود ادامه دهند.»

آموزش از راه دور براي اولين بار در قرن ۱۹ به‌عنوان تحصيلات مکاتبه‌اي (Stuby Corresponbence) شناخته شد. پس از چندي تحصيلات مکاتبه‌ای با استفاده از سيستم پستي فراگير شد و مدارس و ديگر موسسه‌های داراي صلاحيت به ارائه آموزش از راه دور با استفاده از پست پرداختند و ارتباط نوشتاري معلمان و دانش آموزان را برقرار کردند.

آموزش الکترونیکی

انواع آموزش الکترونیکی

منظور ازLearning-Eيا آموزش الکترونيکي به‌طورکلی بهره‌گیری از سیستم‌های الکترونيکي مثل کامپيوتر، اينترنت، دیسک‌های چندرسانه‌ای، نشریه‌های الکترونيکي و خبرنامه‌های مجازي نظاير این‌هاست که باهدف کاستن از رفت‌وآمدها و صرفه‌جویی در وقت و هزينه و در ضمن يادگيري بهتر و آسان‌تر صورت می‌گیرد.

سیستم‌های آموزش الکترونيکي گاهي مي‌توانند جايگزين کلاس‌هاي حضوري هم باشند. درعین‌حال براي افراد سخت‌کوش و علاقه‌مند می‌تواند مکمل کتاب و کلاس باشد.

تا سال ۲۰۰۹، ۵۰۵ میلیون دانش‌آموز حداقل در یک دوره به‌صورت آنلاین شرکت کردند. نرخ گسترش سالانه آموزش آنلاین ۷٫۹ درصد اعلام‌شده است که کشورهای چین و استرالیا بیشترین رشد را داشتند و کشورهای اروپایی و آمریکا در رده‌های بعدی قرار دارند.

در زیر برخی از سایت‌های فعال در زمینه آموزش الکترونیکی را برای شما آورده‌ام.

آموزش اکترونیکی

انواع آموزش الکترونیکی

در ادامه به بررسی بیشتر المان‌های آموزش الکترونیکی می‌پردازیم.

دوره‌های آنلاین

دوره‌های آنلاین به دوره‌هایی گفته می‌شود که دانش‌پذیران می‌توانند از طریق اینترنت در آن‌ها شرکت کنند. شما تنها به کامپیوتر و اینترنت با سرعت نسبتاً خوب نیاز دارید تا بتوانید از فایل‌های صوتی، تصویری و متنی دوره‌ها بهره‌ی کامل را ببرید.

در دوره‌های آنلاین شما محدودیت مکانی و زمانی ندارید. هر زمان که در منزل آرامش لازم را برای یادگیری داشتید می‌توانید دوره‌ها را به‌صورت آنلاین ببینید. در نتیجه هزینه‌های‌ رفت‌وآمد را کم کرده‌اید و وقتتان را در ترافیک هدر نداده‌اید.

وبینار

وبینار (webinar) ترکیبی از دو مفهوم وب (web) و سیمنار (seminar) است. در تعریف وبینار آمده است: وبینار که از آن با عنوان سیمنار تحت وب نیز یاد می‌شود، سمینار، سخنراني یا کارگاهی است که از طریق اینترنت به‌صورت زنده ارائه می‌شود.

فناوری وبینار جهت برگزاری سمینارها و همایش‌ها و یا ارائه مطالب از طریق اینترنت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نوع سمینار، هر یک از شرکت‌کنندگان پشت رایانه خود نشسته و از طریق اینترنت با سایر شرکت‌کنندگان ارتباط برقرار می‌نماید.  اين ملاقات‌های آنلاين معمولاً به اين صورت است كه مدرس یا مدیر جلسه امكان برقراري ارتباط صوتي و تصويري و  امكان  ارسال پیام‌های متني را دارا هستند. همچنین مدرس می‌تواند به فراگيران امكان به دست گرفتن كنفرانس و ارائه سخنراني را بدهد.

شاید این سؤال برای شما پیش بیاید که تفاوت وبینار و دوره‌های آنلاین چیست؟

در وبینار شما به‌صورت زنده با استاد در ارتباط هستید و باید سر زمان مقرر در وبینار حضور داشته باشید درحالی‌که در دوره‌های آنلاین محدودیت زمانی و جود ندارد و شما می‌توانید در هر زمان به ویدیوها و فایل‌ها دسترسی داشته باشید. البته این امکان نیز وجود دارد که شما به هر دلیلی نتوانستید در وبینار حضور به‌موقع داشته باشید فایل ضبط‌شده‌ی آن را در اختیار شما گذاشته شود.

از مزایای وبینار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1.  امکان گفتگو بین اساتید و دانشجویان به‌صورت زنده و آنلاین
  2. عدم محدودیت مکانی و دسترسی راحت به آن
  3. امکان دسترسی به تصویر و صدا اساتید
  4. امکان اشتراک‌گذاری فایل و صفحه شخصی کامپیوتر بین اساتید و دانشجویان
  5.  ارائه نظرسنجی آنلاین و مشاهده نتایج آن در لحظه
  6. نداشتن هزینه‌های رفت‌وآمد

شما برای ورود به وبینار ضروری است نرم‌افزارهای فلش پلیر و افزونه به اشتراک‌گذاری وبینار را نصب کنید.

یکی از وب سایت‌هایی که در زمینه آموزش آنلاین در ایران فعالیت می‌کند وب‌سایت آکادمی مجازی ستکا است.

شما می‌توانید در این سایت دوره‌های خود را آنلاین در هر زمان ببنید. در بحث و گفتگو دوره‌ها شرکت کنید و سؤالات خود را بیان کنید. همچنین تمرینات بارگذاری شده توسط مدرس در هرجلسه باید توسط دانش پذیران انجام و تحویل داده شود. در پایان دوره نیز آزمون پایانی به‌صورت تستی و آنلاین گرفته می‌شود و نتایج آن در دسترس دانش‌پذیران قرار داده می‌شود. برای بحث و گفتگوهای بیشتر دانش‌پذیران و مدرسان می‌توانند با تشکیل گروه و انجمن اطلاعات خود را در اختیار همدیگر قرار دهند. و یکی دیگر از امکانات این سایت وبینار است که شما می‌توانید به‌صورت زنده با مدرس به گفتگو بپردازید.

محصولات مرتبط

خدمات مشاوره ستکا
دوره‌های حضوری
دوره‌های مجازی
کتاب‌های کارآفرینی