tajhizat

ایران پنجمین بازار تجهیزات پزشکی خاورمیانه/ ۲۰۹ دلار هزینه سالانه درمان هر ایرانی

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بیزنس مانیتور در گزارشی از بازار تجهیزات پزشکی ایران نوشت: بازار تجهیزات پزشکی ایران به ارزش ۸۳۲٫۵ میلیون دلار مقام پنجم را در بین کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا داراست. اما سرانه هزینه پزشکی برای هر ایرانی ۱۱ دلار است که نهمین سرانه پایین در بین کشورهای منطقه است.
پیش بینی شده است ارزش بازار تجهیزات پزشکی ایران تا سال ۲۰۱۸ با نرخ رشد متوسط سالانه ۹٫۱ درصد، گسترش خواهد یافت، اما اگر روابط با اقتصادهای غربی به نتیجه نرسد، این رشد می تواند تاثیر منفی بپذیرد.
این گزارش افزود: پیش بینی می شود تا سال ۲۰۱۸ ارزش این بازار به ۱۲۸۴٫۳ میلیون دلار برسد. انتظار نمی رود که سرانه هزینه درمان در این بازه زمانی به میزان قابل توجهی افزایش یابد.
به رغم تولید مواد مصرفی اساسی در داخل نظیر سرنگ، سوزن و میل جراحی، تجهیزات دندانپزشکی و ارتوپدی، واردات حدود ۹۰ درصد این بازار را تشکیل می دهد. رقم واردات تجهیزات دندانپزشکی و ارتوپدی در سال ۲۰۱۳، ۷۴۱٫۷ میلیون دلار برآورد شده است که نسبت به سال قبل، به دلار ۰٫۴ درصد افزایش نشان می دهد. بخش عمده ای از واردات این محصولات (۶۷٫۱ درصد) از کشورهای اروپایی تامین می شود.
این گزارش در ادامه نوشت: ایران یک صادر کننده عمده تجهیزات پزشکی نیست. صادرات تجهیزات پزشکی ایران به دلار در طی سال گذشته با ۲۱٫۱ درصد کاهش به ۷٫۶ میلیون دلار رسید. میزان صادرات در فاصله سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ با نرخ رشد متوسط سالانه منفی ۳٫۹ درصد مواجه بوده است.
ایران از نظر تجاری سازی تجهیزات پزشکی، پنجمین بازار کم جاذبه در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقاست. امتیاز کلی ایران در سه ماهه سوم ۲۰۱۴، ۴۲٫۸ از ۱۰۰ است که بالاتر از امتیاز ۳۸٫۱ است که در سه ماهه دوم امسال به ثبت رسیده بود. این در حالی که امتیاز متوسط کشورهای منطقه شامل ۱۴ بازار مهم، ۵۰٫۳ است که نسبت به سه ماهه دوم ۲۰۱۴، اندکی بالاتر رفته است.
بیزینس مانیتور در ادامه به مرور کلی تحولات مهم حوزه بهداشت و درمان ایران پرداخت و نوشت: ایران در سال ۲۰۱۳ با دارا بودن ۷۷٫۴ میلیون نفر جمعیت یکی از پرجمعیت ترین کشورهای منطقه است. نرخ رشد جمعیت کشور ۱٫۳ درصد است که طبق استانداردهای جهانی نرخ بالایی است، اما نرخ های بالاتر در بین دیگر کشورهای منطقه نظیر امارات، عمان و عربستان مشاهده می شود. بر اساس جدیدترین برآوردها، حدود ۵٫۳ درصد جمعیت ایران ۶۵ سال و بالاتر سن دارد. ایران یکی از پایین ترین نرخ های تولد در منطقه را دارد، اما نرخ مرگ میر این کشور در منطقه یکی از بالاترین هاست. میزان مرگ و میر نوزادان در ایران در بین کشورهای خاورمیانه بالاترین است.
هزینه های بهداشت و درمان در ایران در سال ۲۰۱۳، ۱۶٫۳ میلیارد دلار برآورد شده است که برابر با ۲۰۹٫۹ دلار برای هر ایرانی است. آمارهای سال ۲۰۱۳ کاهش قابل توجهی نسبت به سال ۲۰۱۲ به دلار نشان می دهد که ناشی از تغییر نرخ ارز بوده است. بیش از نیمی از کل هزینه های بخش بهداشت و درمان (۵۴٫۹ درصد) در سال ۲۰۱۳ در بخش خصوصی بوده است. بر اساس جدیدترین برآوردها از سال ۲۰۱۲، هزینه ای که بیماران از جیب پرداخت کرده اند ۸۸ درصد هزینه های خصوصی بوده است.
مجموعه ای از طرح های توسعه ای، در بازه های زمانی پنج ساله پشت سر هم از ۱۹۹۰ به این طرف، که هدف شان احیای مجدد بخش درمان ایران از طریق افزایش تخت های بیمارستانی و تعداد پرسنل، ساخت تاسیسات بهداشتی و درمانی اولیه، بهبود برنامه ریزی خانوادگی و نرخ مصون سازی، با تمرکز بر مراقبت از سالخوردگان و جلوگیری از گسترش بیماری های غیر واگیردار، اصلاح طرح بیمه درمانی دولتی و سیستم های تامین اجتماعی و به علاوه جذب سرمایه گذاری خارجی بوده، اجرا شده است. اما هیچ نشانه محکمی از موفقیت این اقدامات دیده نمی شود.
بر اساس این گزارش واردات تجهیزات پزشکی در بازه زمانی سه ماهه منتهی به دسامبر ۲۰۱۳ با ۱۲٫۳ درصد افزایش به ۲۳۰٫۲ میلیون دلار رسیده، در حالی که این رقم در سه ماهه منتهی به دسامبر ۲۰۱۲، ۲۰۴٫۹ میلیون دلار بوده است.
میزان صادرات تجهیزات پزشکی در سه ماهه منتهی به دسامبر ۲۰۱۳ با ۸٫۵ درصد افزایش به ۱٫۷ میلیون دلار رسیده، در حالی که این رقم در سه ماهه منتهی به دسامبر ۲۰۱۲، ۱٫۶ میلیون دلار بوده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *