81229560-5809735

با هدف توسعه سواحل دریای عمان: چابهار، قطب صادرات محصولات پتروشیمی می شود

 

تهران – ایرنا – معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی اعلام کرد: واحدهای پتروشیمی در منطقه چابهار با اهداف صادراتی احداث خواهد شد.

به گزارش ایرنا، چابهار قطب جدید صنعت پتروشیمی ایران خواهد بود که به گفته عباس شعری مقدم مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی قرار است۲۱ مجتمع پتروشیمی در آن استقرار یابد.
در طرح پتروشیمی چابهار واحدهای پتروشیمی شامل متانول، متانول امونیاک و الفین با زیرمجموعه پلی اتیلن سبک، سنگین و خطی و انواع گلایکل ها احداث خواهد شد.
احداث قطب های جدید پتروشیمی کشور در استان سیستان و بلوچستان و بندر چابهار دارای جذابیت هایی است که آن را از هاب های موجود پتروشیمی در عسلویه و ماهشهر متمایز می کند.
به دلیل نزدیکی چابهار به بازار مصرف در هند و چین، هزینه حمل و نقل محصولات پتروشیمی کاهش قابل توجهی خواهد یافت و بنابراین سرمایه گذاران خارجی تمایل زیادی برای حضور در این پروژه ها دارند.
چندی پیش محمدحسن پیوندی معاون شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز در گفت وگو با ایرنا با خاطرنشان کردن این مساله ، از تمایل زیاد هندی ها برای سرمایه گذاری در قطب های پتروشیمی ایرانشهر و چابهار در استان سیستان و بلوچستان خبر داد.

بررسی ها نشان می دهد که چابهار و ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان در مقایسه با مناطقی مانند ماهشهر و عسلویه حدود یک هزار کیلومتر به بازارهای هدف مانند هند و چین نزدیک تر هستند.

در سال گذشته بیش از ۴۰ میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی در داخل کشور تولید شده که معادل ۹ میلیارد دلار آن به خارج از کشور صادر شده است.
در سال های اخیر به علت تشدید تحریم ها، کشورهای آسیایی و آفریقایی بزرگترین مشتری محصولات پتروشیمی ایران بوده اند و کشورهای اروپایی تمایلی به خرید محصولات پتروشیمی ایران نشان نداده بودند.

اما پس از مذاکرات ایران و ۱+۵ و توافق اولیه ژنو نگاه کشورهای اروپایی به صنعت پتروشیمی ایران تغییر یافته به طوری که شرکت های اروپایی از توافق ژنو و کاهش تحریم های ایران استقبال و هیات هایی را روانه تهران کرده و در خصوص سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی ایران مذاکراتی را انجام داده اند.

تا پیش از افزایش تحریم های بین المللی، ۱۰ تا ۱۴ درصد محصولات پتروشیمی ایران به اروپا صادر می شد و از این محل سالانه ۲ تا ۲٫۵ میلیارد دلار درآمد برای کشور کسب می شد 

1 پاسخ
 1. جمعی از مردم چابهار
  جمعی از مردم چابهار says:

  سلام گرم مردم چابهار خدمت خبرگزاری ستکا
  امیدواریم نظر ما را مثل همیشه به اطلاع برسانید
  طرح احداث پتروشیمی چابهار که در فاصله نزدیک از شهر و روستاها قرار دارد اصلاً محلش مناسب فعالیت کارخانه پتروشیمی نیست و تمام آلودگی های آن که بسیار خطرناک بوده وارد شهر و آبهای محدوده بسته خلیج چابهار می شوند و زندگی مردم و سلامتی آنها را در زمان بهره برداری بطور جدی مورد تهدید قرار می دهد . ایجاد آن در این محل نامناسب و کارشناسی نشده ، ضمن گسترش انواع آلودگی و بیماری ها در شهر چابهار ، ضربه بزرگی به ذخایر آبزیان و بدنبال آن صیادای و صیادان منطقه وارد می کند . پس چه جوری این طرح زیر ساخت توسعه صیادی را ایجاد می کند .؟ ایجاد آن در جای نامناسب در واقع لطمه بزرگی به جامعه صیادی و شغل ابا و اجدادی ما وارد میکند . کجای این طرح غیر علمی و غیر منطقی ، نقاط مثبت ویژه دارد ؟ البته شاید سود رسانی به عده ای خاص آنهم به قیمت ایجاد کانون آلاینده برای چابهاری ها ، گسترش انواع بیماری ها و ضربه زدن به صیادان و منابع آبزی تنها نقطه مثبت آن باشد . از مسئولین خواهشمندیم چابهار و مردم آنرا از خطرات آلودگی این کارخانه نجات دهند و نگذارند بعضی از سودجویان سلامتی و منابع دریایی ما را بخطر بیاندازند و شرایط زندگی را برای ما سخت کنند .

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *