mavad ghazaee

بزرگ‌ترین مشتری مواد غذایی صادراتی ایران کیست؟

در بهار امسال حدود ۹۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی به کشور‌های مختلف صادر شده که در این میان عراق با خرید بیش از ۵۶۰ هزار تن بزرگ‌ترین مشتری محصولات کشاورزی ایران به‌شمار می‌رود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، طی سه ماهه نخست امسال، ایران بیش از ۸۹۴ هزار تن انواع محصولات کشاورزی خود را به کشورهای مختلف صادر کرده است که عراق با خرید بیش از ۶۰ درصد از این محصولات صادراتی، بزرگ‌ترین مشتری محصولات کشاورزی ایران به‌شمار می‌رود.

البته به نظر می‌رسد صادرات برای تاجران ایرانی به کشور‌های همسایه مانند عراق هم از نظر همجواری و هم از نظر فرهنگی و دینی به صرفه‌تر از دیگر کشور‌هاست.

 عراق به عنوان بزرگ‌ترین مشتری انواع محصولات کشاورزی ایران را اعم از محصولات زراعی، باغی، دامی و غیره می‌خرد؛ به گونه‌ای که در بهار امسال بیش از ۳۶ هزار تن ماست و ۲۶ هزار تن دوغ، شیر و خامه به این کشور صادر شده و این در حالی است که کل صادرات ماست از ایران به کشور‌های مختلف حدود ۳۸ هزار تن و میزان کل صادرات دوغ، شیر و خامه حدود ۲۸ هزار تن بوده است.

همچنین طی این مدت بیش از ۶۰۰۰ تن انواع شیر و خامه و بیش از ۲۰۰۰ تن انواع شیر خشک صنعتی و اطفال به عراق صادر شده است.

در میان محصولات کشاورزی صادراتی در بخش زراعی و باغی نیز عراق رتبه نخست را در بین مشتریان محصولات ایرانی دارد چرا که بیش از ۲۴۶ هزار تن هندوانه، ۴۴ هزار و ۴۰۰ تن سیب، ۲۶ هزار و ۳۰۰ تن خربزه، ۳۶۰۰ تن کیوی، ۳۰۰۰تن انواع خرما، هزار تن چای سیاه، ۱۵۰۰ تن سیب‌زمینی، ۸۲ هزار و ۷۰۰ تن گوجه‌فرنگی، ۲۲ هزار و ۴۸۰ تن پیاز و موسیر، ۲۶ هزار تن کلم قرمز و سفید و بیش از ۱۹ هزار و ۶۰۰ تن انواع خیارترشی طی سه ماهه ابتدای امسال به عراق صادر شده است.

البته در این میان دیگر انواع محصولات باغی از جمله پرتقال، زردآلود، گیلاس، شلیل، گردو، به و غیره نیز از جمله محصولات صادراتی بخش کشاورزی است که عراق بزرگ‌ترین مشتری آنها به‌شمار می‌رود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *