خلاصه کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید

خلاصه کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید

ناپلئون هیل با الهام از اندرو کارنگی که رمز موفقیت خود را برای او شرح داده بود کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید را به رشته تحریر درآورده است. هیل برای نوشتن این کتاب به مدت ۲۰سال به تحلیل زندگی صد مرد نامی پرداخت و حاصل آن را به‌صورت ۱۳ گام برای رسیدن به ثروت شرح داده است. این کتاب چگونگی دست‌یابی به هدف را توضیح می‌دهد. در این کتاب می‌توان به این پی برد که توانگری تنها با معیار پول قابل اندازه‌گیری نیست و دوستی‌های ادامه‌دار، مناسبات خانوادگی و احساس درک همدلانه میان همکاران نعمت بزرگی است که اسباب آرامش ذهن می‌شود.

بنا به گفته هیل ثروت نصیب کسانی می‌شود که سخت‌کوش‌اند و از مداومت لازم برخوردارند. وقتی اندیشیدن را شروع می‌کنید و ثروتمند می‌شوید درمی‌یابید که ثروت با یک حالت ذهنی آغاز می‌شود، باید هدف مشخصی داشته باشید. یکی از نقاط ضعف اشخاص این است که از غیرممکن حرف می‌زنند. همه آن چیزهایی را که به نتیجه نمی‌رسند می‌دانند، همه از نشدنی‌ها حرف می‌زنند. موفقیت از آن‌کسانی است که ذهنیت موفق دارند و شکست از آن‌کسانی است که بی‌تفاوت اجازه می‌دهند ذهنیت شکست در آن‌ها نفوذ کند.

آنچه را مغز انسان تصور و باور کند به آن می‌رسد.

گام‌های ارائه شده در کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید

گام اول

اشتیاق نقطه شروع همه موفقیت‌ها

هیل در گام اول، اشتیاق را نقطه شروع همه موفقیت‌ها می‌داند و رمز موفقیت ادوین بارنس (کسی که با افکاری سلاطین‌گونه به ثروت زیادی دست یافت) را در این می‌داند که برای خود راه بازگشتی باقی نگذاشت، یا باید پیروز می‌شد و یا از بین می‌رفت.

هر کس که طالب پیروزی است باید کشتی‌ها و پل‌های پشت سرش را در آتش بسوزاند و راه‌های عقب‌نشینی را بر خود ببندد. این‌گونه است که می‌توان ذهن را در شرایط اشتیاق سوزان برای پیروزی قرار داد و این شرط لازم موفقیت است. خواستن تنها به ثروت نمی‌انجامد، اما مشتاق ثروت بودن، با ذهنیتی وسواس گونه و آنگاه برنامه‌ریزی دقیق و تدارک راه‌های رسیدن به هدف و در کنار همه این‌ها مداومت در پایداری در برابر شداید و مشکلات اسباب غنا می‌گردد.

شش راه برای تبدیل اشتیاق به طلا

۱٫مبلغ موردنیاز خود را دقیقا مشخص سازید. گفتن اینکه «من پول می‌خواهم» کافی نیست. باید رقم آن را مشخص سازید. برای این تصمیم‌گیری قطعی دلایل روانی متعددی وجود دارد.

۲٫دقیقا مشخص کنید که برای دست‌یابی به این پول چه مبلغ سرمایه می‌گذارید. توجه داشته باشید که برای رسیدن به هر چیز باید چیزی را از دست بدهید.

۳٫تاریخ مشخصی برای دستیابی برای هدف خود در نظر بگیرید.

۴٫برنامه‌ای قطعی برای اجرای برنامه خود بریزید و بی‌درنگ دست‌به‌کار شوید. باید بی‌درنگ این برنامه را به مرحله اجرا بگذارید.

۵٫رقم پول موردنیاز را بنویسید و زمان دستیابی به آن را مشخص سازید. درباره ازخودگذشتگی خود تصمیم بگیرید، آنگاه برنامه‌ای را که می‌خواهید برای رسیدن به این پول به اجرا بگذارید در نظر بگیرید.

۶٫یادداشت خود را به صدای بلند، روزی دو بار، قبل از خواب و به هنگام بیدار شدن بخوانید. در حال خواندن ببینید و باور کنید که صاحب این پول و دارایی شده‌اید.

ادیسون این ۶ مرحله را بررسی کرده است و نه‌تنها معتقد بود که این‌ها برای انباشت ثروت لازم هستند، بلکه برای رسیدن به هر هدفی می‌توان از این ۶ مرحله استفاده نمود.

در کار برنامه‌ریزی برای ثروتمند شدن به کسی اجازه ندهید که رویای شما را از بین ببرد. اگر کاری که می‌خواهید بکنید درست باشد و به آن باور داشته باشید درنگ نکنید، قدمی به‌پیش بگذارید و رویای خود را جامعه عمل بپوشانید. هرگز به گفته‌های این و آن توجه نکنید. توجه نکنید که ممکن است موقتا شکست بخورید زیرا شاید دیگران ندانند که هر شکست بذرهایی از موفقیت و پیروزی به همراه دارد.

اشتیاق سوزان برای بودن و انجام دادن نقطه شروعی است که باید صاحب رویا از آن بیاغازد. رویا از بی‌تفاوتی، تنبلی، یا نداشتن الهام و آرزو ناشی نمی‌شود. هر قدر در زندگی بخواهیم و توقع داشته باشیم همان اندازه به دست می‌آوریم. توقع زیاد یا کم داشتن تفاوت فکری چندانی ایجاد نمی‌کند.

محدودیت ذهن ما همان محدودیتی است که ما برای آن در نظر می‌گیریم. فقر و تنعم، هر دو نشأت‌گرفته از ذهن ما هستند.

گام دوم

ایمان

گام دوم را ایمان می‌داند. ایمان مهم‌ترین عنصر ذهن است، وقتی با اندیشه در هم می‌آمیزد ذهن نیمه هوشیار بی‌درنگ ارتعاش آن را درک می‌کند و آن را به فراست لایتناهی تبدیل می‌نماید. ایمان حالتی از ذهن است که می‌توان آن را به کمک تأیید یا آموزش‌های تکراری برای ذهن نیمه هوشیار و به کمک اصل تلقین به خود ایجاد نمود.

حقیقت شناخته‌شده‌ای است که انسان هر چه را به خود تلقین کند، خواه مطلبی دروغین یا حقیقی باشد آن را باور می‌کند. برنامه یا هدف با تکرار اندیشه در ذهن کاشته می‌شود، جملاتی را درباره هدف اصلی خود بنویسید. هدف اصلی خود را مشخص سازید و آن را به حافظه بسپارید. جزییات آن را کلمه به کلمه و روزبه‌روز آن‌قدر برای خود بگویید تا ارتعاش صدا به ذهن نیمه هوشیار شما برسد. مصمم شوید که عوامل ناخوشایند محیط و شرایط را از ذهن خود دور نگه‌دارید، برای خود زندگی موردعلاقه‌تان را سفارش دهید. شاید به این نتیجه برسید که بزرگ‌ترین نقطه‌ضعف شما کمی اعتمادبه‌نفس است. برای چیره شدن بر این کمبود از اصل تلقین باید استفاده کرد، کافیست اندیشه مثبت را روی برگه کاغذی بنویسید و آن را آن‌قدر به تکرار بخوانید تا بخشی از ذهنیت شما شود.

فرمول اعتمادبه‌نفس

۱٫من مطمئن هستم که می‌توانم به هدفی که در زندگی دارم برسم. من از خود انتظار دارم که با مداومت در راستای این خواسته حرکت کنم.

۲٫من می‌دانم که اندیشه‌های غالب ذهن من خود را بازتولید می‌کنند. وسیله‌ای برای عمل و اقدام می‌شوند و به‌تدریج به یک واقعیت فیزیکی تبدیل گردند. ازاین‌رو هر روز ۳۰دقیقه به شخصیت دلخواهم فکر می‌کنم تا تصویر ذهنی مناسبی از این شخصیت دلخواه در من ایجاد شود.

۳٫من به استناد اصل تلقین به خود می‌دانم هر میلی که من به‌گونه‌ای آن را در ذهن داشته باشم، با ایجاد میل، عمل مرا در راستای هدفم هدایت می‌کند. به همین دلیل روزی ۱۰دقیقه از وقتم را به ایجاد اعتمادبه‌نفس در خودم اختصاص می‌دهم.

۴٫من هدف‌های قطعی و مشخصم را روی برگه کاغذی نوشته‌ام. هرگز دست از تلاش برنمی‌دارم تا برای رسیدن به خواسته خود از اعتمادبه‌نفس کافی برخوردار شوم.

۵٫من خوب می‌دانم که هیچ ثروت یا مقامی اگر بر اساس واقعیت‌ها نباشد و اگر راعی عدالت نباشد بادوام نیست. بنابراین سعی می‌کنم اقدامی که به همه افراد سودی عاید نکند انجام ندهم.

بیندیشید و ثروتمند شوید

کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید

 

گام سوم

تلقین به خود راه نفوذ بر ذهن نیمه هوشیار

تلقین به خود مفهومی است که ارتباطی میان ذهن هوشیار و نیمه هوشیار برقرار می‌سازد.

تلقین به خود، خودبه‌خود به ذهن نیمه هوشیار می‌رسد و آن را تحت تأثیر افکار قرار می‌دهد. تلقین به خود عاملی کنترل‌کننده است که انسان به کمک آن می‌تواند ذهن خود را با افکاری خلاق تغذیه کند.

برای استفاده از اصل تلقین به خود ۳ اقدام زیر را انجام دهید:

اول: به مکانی آرام بروید، در شرایطی باشید که کسی مزاحم شما نشود و سپس چشمان خود را ببندید و با صدای بلند مبلغ درخواستی را به زبان بیاورید و محدوده زمانی تعیین‌شده برای تحصیل این پول را مشخص سازید و همچنین ببینید که برای کسب این دارایی از چه می‌خواهید مایه بگذارید. و وقتی‌که این دستورالعمل‌ها را به کار می‌برید خود را ببینید که این پول را به دست آورده‌اید.

دوم: این برنامه را آن‌قدر در ذهن خود مجسم کنید تا بتوانید در ذهن پولی را که قصد انباشت آن دارید ببینید

سوم: هدف نوشته‌شده خود را درجایی بگذارید که بتوانید آن را شب و صبح ببینید. آن را قبل از خواب و بعد از بیدار شدن از خواب ببینید؛ آن‌گونه که در خاطره شما سپرده شود.

هر بدبیاری، هر شکست و هر دل‌شکستگی با خود به همان اندازه یا بیشتر امتیازی مثبت دارد.

گام چهارم

دانش تخصصی

دانش به‌خودی‌خود اسباب تنعم نمی‌شود مگر آنکه به کمک‌ برنامه‌های عملی مشخص این دانش سازمان بگیرد و به سمت هدف قطعی کسب درآمد هدایت شود. دانش قدرتی بالقوه است و تنها زمانی به قدرت بالفعل تبدیل می‌شود که آن را به شکل برنامه‌ای قطعی در راستای هدفی معین هدایت کنیم.

انسان تحصیل‌کرده لزوماً کسی نیست که دانش عمومی و تخصصی زیاد دارد بلکه کسی است که ذهنش را وسعت بخشیده است و به کمک آن می‌تواند به خواسته خود برسد؛ می‌تواند بی‌آنکه حقوق دیگران را زیر پا بگذارد به آنچه می‌خواهد دست یابد.

قبل از حصول اطمینان از اینکه می‌توانید میل و اشتیاق را به معادل پولی آن تبدیل کنید، باید درزمینهٔ کارتان اطلاعات تخصصی کافی داشته باشید. انباشت ثروت مستلزم قدرت است و قدرت از دانش تخصصی سازمان‌یافته حاصل می‌شود. اما این دانش لزوماً نباید در محدوده ذهنی کسی که می‌خواهد به هدف برسد ثابت‌شده باشد.

باید دانش را سازمان‌دهی کرد و از آن برای رسیدن به هدف مشخص استفاده کرد، دانش اگر به‌سوی هدفی ارزشمند هدایت نشود بی‌ارزش است.

گام پنجم

تخیل: کارگاه ذهن

خیال کارگاهی است که در آن تمام برنامه‌های ناشی از انسان شکل می‌گیرد. عمل به کمک قوه تخیل ذهن جاری می‌شود. انسان هر چه را در ذهن تصور کند و در خیال ببیند ایجاد می‌کند.

ذهن خیالی انسان به دو شکل تصور خلاق و تصور مصنوعی عمل می‌کند.

تصور مصنوعی: این ذهنیت چیزی را خلق نمی‌کند بلکه انسان مفاهیم، نقطه‌نظرها و یا برنامه‌های گذشته را با ترکیبی جدید ارائه می‌دهد، این ذهنیتی است که اغلب مخترعین از آن استفاده می‌کنند.

تصور خلاق: به کمک این ذهن انسان با فراست لایتناهی در ارتباط می‌شود و الهامات را دریافت می‌کند، نقطه‌نظرهای جدید به انسان منتقل می‌شود و شخص می‌تواند با ذهن نیمه هوشیار سایرین ارتباط برقرار کند.

ممکن است تصور شما اگر از آن استفاده نکنید ضعیف شود، اما می‌توانید با استفاده از آن، آن را قوی کنید

میل یک انگیزه فکری است. انگیزه‌های فکری اشکالی از انرژی هستند. وقتی با انگیزه فکری میل به انباشت پول شروع می‌کنید از همان قوانینی که طبیعت برای ایجاد این جهان از آن استفاده کرد سود می‌جویید.

نقطه شروع هر موفقیت، وجود یک نظریه با نقطه‌نظر است که این نیز ناشی از تصور می‌باشد.

۸ گام بعدی رسیدن به ثروت را از زبان ناپلئون هیل در شماره اردیبهشت ماه (سوم) ماهنامه کارافرینی ستکا بخوانید.

سایت ماهنامه

مطالب مرتبط
برگزاری نخستین دوره جامع مدیریت عالی تعاونی‌ها
نخستین دوره جامع سمینار مدیریت راهبردی کسب وکار با هدف بهره‌گیری از مهارتهای جدید جهت حل مشکلات مدیریتی تعاونی‌ها آبان ماه سال جاری برگزار می‌شود.به گزارش ایسنا، در این همایش ...
ادامه مطالب
هوشمندترین شرکت های فناوری جهان
در غیاب اپل، مایکروسافت و فیس بوکهوشمندترین شرکت های فناوری جهان برگزیده شدند.این مسئله دشوار به نظر می‌رسد که بتوانیم میزان هوشمند بودن یک سازمان یا یک شرکت تجاری بزرگ ...
ادامه مطالب
شناسایی بیش از ۷۰۰ شرکت دانش‌بنیان/ ضرورت فرهنگ‌سازی در اقتصاد دانش‌بنیان
معاون علمی و فناوری رییس جمهور با بیان اینکه باید در اقتصاد دانش بنیان به فرهنگ سازی بپردازیم، گفت: بیش از هزار شرکت ارزیابی شده که از این تعداد بیش ...
ادامه مطالب
تشویق و توسعه فضای کارآفرینی
تشویق و توسعه فضای کارآفرینیچرخ محرک اقتصادکارآفرینان بسیاری در ایران و جهان وجود دارند که نام‌های آنها برای شما آشناست، حتماً نام استیو جابز، بیل گیتس، لری پیج و... را ...
ادامه مطالب
آموزه های لین استارتاپ – نوپای ناب
برگزاری نخستین دوره جامع مدیریت عالی تعاونی‌ها
آشنایی با قوانین چک
هوشمندترین شرکت های فناوری جهان
ویژگی‌های یک کارآفرین موفق
کتاب کارآفرین یک‌دقیقه‌ ای
توصیه به کارآفرینان
شناسایی بیش از ۷۰۰ شرکت دانش‌بنیان/ ضرورت فرهنگ‌سازی
گفتگو با خانم سیده فاطمه مقیمی
تشویق و توسعه فضای کارآفرینی
1 پاسخ
  1. آموزش الکترونیک
    آموزش الکترونیک says:

    کتاب خیلی جالب و مفیدی هستش ! بیاندیشید و ثروتمند شوید و نه کار کنید و ثروتمند شوید ! وقتی فکر می کنیم کار به دنبالش میاد و وقتی کار می کنیم و فکر می کنیم هوشمندانه کار می کنیم .

    درود بر شما

    پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *