سال ۶۲ در آخرین تعطیلات تابستانی دوره دبیرستان، به‌جای مطالعه برای کنکور، هوس کردم در کلاس‌های عکاسی و فیلم‌سازی ثبت‌نام کنم. آن زمان تمام راه‌ها در صنعت فیلم و عکس، به کداک ختم می‌شد. نگاتیوهای کداک، گران و مرغوب بودند و تمام حرفه‌ای‌های این صنعت، هیچ برند دیگری جز کداک را قبول نداشتند. ما از نگاتیوهای آگفا استفاده می‌کردیم که هر کاست آن فقط برای سه دقیقه فیلم‌برداری سوپر هشت کفایت می‌کرد و برای ظهور باید به آلمان ارسال می‌شد. چهل روز طول می‌کشید تا کاست‌ها از آلمان برگردد و چشممان به زیارت سه دقیقه فیلمی که گرفته بودیم روشن شود. برای عکس هم از نگاتیوهای ۳۶ تایی فوجی استفاده می‌کردیم و لذت عکس گرفتن، همیشه با عذاب حسابگری هزینه و تعداد باقی‌مانده از نگاتیو، آمیخته بود. برای رهایی از این کابوس، کسی باید کاری می‌کرد و ما خبر نداشتیم که کسی در کداک، این کار را کرده است: اختراع دوربین دیجیتال. آن‌ها پیشاپیش برای مرگ نگاتیو آماده بودند و با اختراع دوربین دیجیتال، به پیشواز عصر جدید رفته بودند، اما چرا اکنون کداک به تاریخ پیوسته است؟ چرا دوربین دیجیتال من و شما، کداک نیست؟ اگر به قول پیتر دراکر، دو وظیفه اصلی هر کسب‌وکار، خلاقیت در کسب و کار و بازاریابی است، پس چرا این شرکت عظیم آمریکایی با آن سابقه درخشان و با این خلاقیت به‌موقع، اکنون وجود خارجی ندارد؟

خلاقیت در کسب و کار ، ماهنامه ستکا

خلاقیت در کسب و کار

خلاقیت ما، خلاقیت آن‌ها

چند ماهی است که جلسات گپ مدیریتی در شرکت کوچک ما، به ایده پردازی برای ایجاد کسب‌وکار اختصاص‌یافته است. در هر نشست، ده‌ها ایده بیان می‌شود که هیچ‌کدام، جدید نیست، خلاقانه‌ترین آنان، روایت متفاوتی از ایده‌ای است که قبلاً در آن سوی آب، اختراع و عرضه‌شده است. با این‌همه خلاقیت در نسخه‌برداری از ایده‌ها و محصولات و خدمات و سیستم‌ها و روش‌های موجود، اساساً چه نیازی بهخلاقیت است؟ ما خیلی که هنر کنیم از همین شیوه‌های موجود، به‌درستی استفاده می‌کنیم و به بیش از آن نیازی نداریم! راه ساده‌تر، پیوستن به یکی از جریان‌های انحصار و تسلط در اقتصاد فعلی است که حتی زحمت به‌کارگیری ایده‌های موجود را هم ندارد و حداقل تا باز شدن درها به روی تجارت جهانی، تضمین‌شده است. با این اوصاف، خلاقیت کیلویی چند؟!

حلقه گمشده

خب، ما که به خلاقیت نیاز نداریم، آن‌ها هم که خلاقیت کردند و ورشکست شدند. پیتر دراکر هم که حرف مفت نمی‌زند، پس موضوع چیست؟ شاید حلقه گمشده‌ای در کار است.

نگاهی به تاریخچه شرکت‌های قدیمی که برخلاف کداک، خود را با شتاب تحولات تکنولوژی تطبیق داده و همچنان به حضور قدرتمند خود در بازار ادامه داده‌اند و شرکت‌های جدید که در همین دنیای پرشتاب متولدشده‌اند و پیشتاز تغییرات هستند، این راز را برملا می‌کند که ایده‌های ناب و نادر، اختراعات مفید و سودمند، طرح‌های انقلابی و هیجان‌انگیز و تحقیقات دقیق و معتبر، تنها در صورتی به نیروی پیش برنده کسب‌وکارها تبدیل می‌شوند که با جریان کارآفرینی در هم آمیزند. درک تحولات تکنولوژی، فهم سلایق بازار، پیش‌بینی روندهای کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری در خلق و پرورش ایده‌های نو، تنها نیمی از راز ماندگاری در اقتصاد عصر حاضر است. نیم دیگر، کارآفرینی است: ورود خلاقانه به دنیای کسب‌وکار و خلق ارزش بر اساس ایده‌های جدید. میدانم که با خواندن این جمله، استیو جابز را در ذهن خود مجسم کردید و به ستایش قدرت شگرف وی در ایده‌پردازی و خلق محصولات جدید و عرضه جهانی آنان پرداختید، اما من در مورد استیو جابز صحبت نمی‌کنم. من در مورد شما صحبت می‌کنم. اگر قصد دارید وارد فضای کسب‌وکار شوید و خود را برای اقتصادی رقابتی و جهانی آماده کنید، به ترکیب این دو مفهوم بیندیشید: خلاقیت و کارآفرینی.

روی زمین راه بروید

از خلاقیت شروع کنیم: شما مدیرعامل کره زمین نیستید. کسی از شما انتظار ندارد که مشکلات لاینحل بشریت را به یک اشاره حل کنید. البته اگر این کار را بکنید، لطف کرده‌اید ولی فعلا آنچه مهم است این است که من تا این جای مقاله، ۷۷۵  کلمه فارسی را با کیبورد انگلیسی لپ‌تاپ خود تایپ کرده‌ام. شما اگر نوآور و ایده پرداز هستید، کافی است همین یک مشکل را حل کنید: من به راه‌حلی نیاز دارم که بتوانم لپ‌تاپ اورجینال با حروف فارسی و انگلیسی داشته باشم. نه عربی و نه برچسبی.

حالا که دست‌به‌کار شده‌اید یک راه‌حل هم برای این چای کیسه‌ای پیدا کنید که اگر از فنجان بردارم، نعلبکی را کثیف کاری می‌کند و اگر بماند، چای را تلخ و سیاه می‌کند.

از شوخی گذشته، خلاقیت به همین سادگی است. سال‌ها پیش که سوسک‌ها تهران را فتح کرده بودند، مطلبی در همشهری چاپ شد که سوسک‌ها از کانال فاضلاب حمام و توالت وارد خانه‌ها می‌شوند. بنده خدایی هم آمد و یک راه آب پلاستیکی ساخت که سوسک‌ها نتوانند از آن بالا بیایند و از آن سال تا حالا شاید میلیون‌ها قطعه از این محصول فروخته‌شده باشد.

خلاقیت در کسب و کار ، ماهنامه ستکا

خلاقیت در کسب و کار

کسی مسئول حمایت از شما نیست

گلایه از بها ندادن به ایده‌ها و خلاقیت ها، گلایه از عدم سرمایه‌گذاری روی ایده‌های جدید، گلایه از نبود شرکت‌های venture capital در ایران، گلایه از مافیا و …. گلایه‌هایی واقعی هستند اما کسی گوشش به این حرف‌ها بدهکار نیست. شما که مخترع هستید، راه موفقیت در این اقتصاد را هم باید اختراع کنید. کسی شما را تشویق نخواهد کرد، کسی شما را حمایت نخواهد کرد. شما در فضایی که به خلاقیت نیاز ندارد، خلاقیت را انتخاب کرده‌اید. این انتخاب شماست و بهای آن را هم باید شخصاً بپردازید.

این نسخه شماست

هیچ نسخه واحدی برای کارآفرینی و به‌ویژه ترکیب خلاقیت و کارآفرینی وجود ندارد. هرکسی راه خود را می‌سازد اما عجالتا چند نکته را می‌توان یادآوری کرد:

مطمئن باش: اکنون‌که ایده‌ای ناب را به اختراعی مفید تبدیل کرده‌اید و قصد کارآفرینی دارید، مطمئن باشید که موفق خواهید شد. به چیزی جز پیروزی فکر نکنید اما برای بارها و بارها شکست آمادگی داشته باشید.

ساده باش. اگر پیچیده‌ترین قانون روباتیک را برای اختراع خود به کار گرفته‌اید، مهم نیست. مهم این است که کاری را که آن روبات انجام می‌دهد در یک جمله ساده بیان کنید.

کوچک باش. بزرگ‌ترین شرکت‌ها هم روزی کوچک بوده‌اند. کسب‌وکار خود را کوچک بسازید و تا زمانی که چاره‌ای جز بزرگ شدن ندارد، اصراری بر توسعه آن نداشته باشید.

جدید باش. راه‌های جدید کشف کنید، روش‌های جدید ارائه کنید، مهم نیست که این راه و روش‌ها تا چه حد خوبند، مهم این است که قبلاً وجود نداشتند.

[divider]

حسن اطاعت

مدیرعامل شرکت ایده‌های نوین پارسیان

  etaat@pni.ir

 

 

محصولات مرتبط

خدمات مشاوره ستکا
دوره‌های حضوری
دوره‌های مجازی
کتاب‌های کارآفرینی
مطالب مرتبط
پرورش ماهی ظرفیتی برای تولید و کارآفرینی در گچساران
 ایرنا - پرورش ماهی های گرم آبی و سردآبی ظرفیتی برای تولید و کارآفرینی در مناطق مستعد و دارای منابع خدادای روان آب های گچساران است.شهرستان گچساران با وجود داشتن ...
ادامه مطالب
کارآفرینی؛ نسخه اقتصاد بیمار ایران
کارآفرینی؛ نسخه اقتصاد بیمار ایرانمحمدرضا دیانیرئیس هیات مدیره مجمع کارآفرینان ایرانبی‌ثباتی اقتصاد متکی به نفت به دلیل درصد بالایی که از بودجه دولت به خود اختصاص می‌دهد، بر همه بخش‌های ...
ادامه مطالب
دلایل گسست در زنجیره کسب‌و‌کار
بر اساس گزارش جدید بانک جهانی: تنزل رتبه ایران در 6 زیرشاخص از مجموع 10 زیرشاخص کسب‌‌و‌کاردنیای اقتصاد: فریبا رسولی: در حالی که تازه‌ترین گزارش بانک جهانی نشان می‌دهد فضای ...
ادامه مطالب
میلیاردرهای جهان چگونه میلیاردر می‌شوند؟
سوپر میلیاردر‌ها یا به قولی آن دسته از مدیران موفق در کسب و کار را که توانسته‌اند به این رتبه دست یابند، به اصطلاح «سیندرلاهای» عرصه کسب‌و‌کار می‌نامند. این دسته، ...
ادامه مطالب
شناسایی بیش از ۷۰۰ شرکت دانش‌بنیان/ ضرورت فرهنگ‌سازی در اقتصاد دانش‌بنیان
معاون علمی و فناوری رییس جمهور با بیان اینکه باید در اقتصاد دانش بنیان به فرهنگ سازی بپردازیم، گفت: بیش از هزار شرکت ارزیابی شده که از این تعداد بیش ...
ادامه مطالب
جلودار زاده: برنامه های دولت برای اشتغال بانوان به زودی اعلام می شود
 ایرنا - مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بانوان گفت: برنامه های دولت برای اشتغال بانوان تدوین شده و به زودی اعلام خواهد شد.به گزارش ایرنا، « سهیلا ...
ادامه مطالب
صدور ۲۲ هزار مجوز مشاغل خانگی در استان البرز
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز از صدور 22 هزار مجوز مشاغل خرد و خانگی در این استان خبر داد.به گزارش ایسنا، علی ایمانی گفت: این تعداد مجوز ...
ادامه مطالب
شغل‌های جالب با درآمد بالا
بدون شک حقوق یکی از مهم‌ترین فاکتورهای انتخاب شغل برای افراد است. حال اگر یک شغل دلخواه و سرگرم‌کننده را انتخاب کنید اما حقوق مناسبی نداشته باشید چه مقدار می‌توانید دوام ...
ادامه مطالب
پرورش ماهی ظرفیتی برای تولید و کارآفرینی در
کارآفرینی؛ نسخه اقتصاد بیمار ایران
دلایل گسست در زنجیره کسب‌و‌کار
میلیاردرهای جهان چگونه میلیاردر می‌شوند؟
شناسایی بیش از ۷۰۰ شرکت دانش‌بنیان/ ضرورت فرهنگ‌سازی
جلودار زاده: برنامه های دولت برای اشتغال بانوان
توصیه به کارآفرینان
صدور ۲۲ هزار مجوز مشاغل خانگی در استان
مصاحبه با محسن ملایری
شغل‌های جالب با درآمد بالا