abdolvahed mirzazadeh-13-136

میانگین رشد بهره‌وری نیروی کار در ایران ۱٫۳ درصد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی میانگین رشد بهره‌وری نیروی کار در ایران را ۱٫۳ درصد اعلام کرد و از تدوین طرح مهارت‌افزایی در مناطق روستایی و مرزی خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی ربیعی در مراسم اختتامیه پانزدهمین مسابقات ملی مهارت اعلام کرد: ماهرشدن نیروی کار، بهره‌وری را افزایش و هزینه‌ی تولید را کاهش می‌دهد و خلاقیت و نوآوری را بالا می‌برد.

وی افزود: علی‌رغم آنکه نیروی مهارتی زیرساخت تحول اساسی کشور به‌شمار می‌رود، اما متاسفانه بسیاری از بنگاه‌های ما نمی‌توانند نوآوری بکنند در نتیجه از نوآوری عقب‌ می‌مانند و شکست می‌خورند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این‌که افراد توانمند امنیت شغلی بیشتری دارند، تصریح کرد: با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور طرحی را پیش می‌بریم که براساس آن با تک‌تک وزارتخانه‌ها، NGO‌ها و تشکل‌های صنفی که کانون ایجاد اشتغال هستند تفاهم‌نامه امضاء خواهیم کرد و معتقدیم اگر این تفاهم‌نامه‌ها امسال به نتیجه برسد، در سه ماهه پایان سال نتایج آن را اعلام می‌کنیم.

ربیعی ابراز امیدواری کرد: با تداوم تفاهم‌نامه همکاری شبکه‌ای از افراد توانمند که در بازار کار فعالیت دارند و افرادی که قرار است به بازار کار بپیوندند ایجاد شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: رییس جمهوری بارها بر آشنایی فارغ‌التحصیلان کشور با بازار کار تاکید داشته‌اند براین اساس در چند استان مطالعاتی را در خصوص میزان فارغ‌التحصیلان آغاز کرده‌ایم که در برخی استان‌ها رابطه‌ی بین نیاز به شغل و میزان فارغ‌التحصیلان استانی چهار درصد و میزان آشنایی فارغ‌التحصیلان با سیمای بازار کار از چهار درصد تا ۲۵ درصد در نوسان بوده است که وضعیت خوبی برای کشوری که می‌خواهد خیز بزرگی بردارد نیست و هنوز نتایج این مطالعات را منتشر نکرده‌ایم، اما به زودی انتشار خواهیم داد.

وی در بخشی از سخنان خود از قانون الزام جذب نخبگان مهارتی خبر داد و گفت: درصدد پیشبرد این قانون هستیم و معتقدیم که باید تا پایان سال ۱۳۹۳ در بسیاری از استان‌ها شبکه ملی نخبگان و استعداد‌های برتر مهارتی ایجاد شود.

ربیعی اضافه کرد: در بحث اجرای نظام صلاحیت حرفه‌ای در هیات دولت را نیز دنبال می‌کنیم و با چند موسسه که صلاحیت حرفه‌ای را تایید می‌کنند به منظور ارتقاء نظام بهره‌وری و اشتغال مذاکره کرده‌ایم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین افزود: در صددیم تا آموزش‌های مهارتی خود را مختص استان‌ها دنبال کنیم و در برنامه‌هایمان براساس نیاز استان‌ها آموزش‌های کامپیوتری و موبایل سیار را پیش‌بینی کرده‌ایم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود حمایت مجلس از سازمان فنی وحرفه‌ای به منظور حرکت به سمت هایتک و فناوری‌های نانو را خواستار شد و گفت: بازار اشتغالی که امروز نیروهای کار ما دنبال آن هستند باید ابزار مناسبی برای آن تهیه کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در عین حال از تهیه و تدوین طرح مهارت‌افزایی در مناطق مرزی و روستایی خبر داد و گفت: علی‌رغم آنکه در بسیاری از مناطق محروم و استان‌های مرزی موسسات بزرگ پروژه اجرا می‌کنند ولی حتی یک نیروی محلی جذب آنها نمی‌شود، لذا در صدد مهارت‌آفزایی در این مناطق هستیم و هم‌اکنون با سازمان انرژی اتمی تفاهم‌نامه‌ای را در این راستا امضاء کرده‌ایم.

ربیعی ادامه داد: درصددیم تا در دستگاه‌هایی که پروژه‌های بزرگ دارند نیروهای بومی و محروم را آموزش دهیم تا قدرت دستیابی به این پروژه‌های بزرگ را به دست آورند.

وی که در این مراسم طرح‌های وزارتخانه مطبوع خود را به جهت ایجاد فرصت‌های شغلی و آشنایی فارغ‌التحصیلان با بازار کار رونمایی می‌کرد، ادامه داد: با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری طرحی را دنبال می‌کنیم که براساس آن فارغ‌التحصیلان نسبت به تقاضای کار یکسری آموزش‌ها را ببینند که در جلسه‌ی آینده شورای عالی اشتغال درباره این طرح و مقدمات اجرای آن بحث خوایم کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان تصریح کرد: ورودی نیروهای کار ما کاریابی‌ها هستند و ما می‌خواهیم آنها را تحت آموزش‌های فنی و حرفه‌ای قرار دهیم، از وام‌های خرد خود به آنها وام بدهیم و تحت عنوان طرح تکاپو فرصت شغلی ایجاد کنیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *