۵ گامی که کارآفرینان پیش از جذب سرمایه گذار باید بردارند

مهم نیست که چه هدفی در سر دارید مهم این است که بدانید آماده‌سازی کلید موفقیت است. بنابراین پیش از آن که به دنبال جذب سرمایه گذار باشید مراحل خاصی را باید طی کنید تا شانس به دست آوردن این پول را برای خود افزایش دهید. افزودن این مراحل شما را در موقعیت بهتری برای موفق شدن استارتاپتان قرار می‌دهد.

نکاتی کلیدی برای جذب سرمایه گذار

۱- کسب‌وکارتان را معرفی کنید نه ایده‌هایتان را

سرمایه‌گذاران هر روز ایده‌های زیادی را می‌شنوند. با این که بسیاری از آن‌ها ممکن است فوق‌العاده به نظر برسند اما شدنی نیستند. حتی یک طرح کسب‌وکار هم به‌تنهایی نمی‌تواند نظر یک سرمایه‌گذار را جلب کند. شما باید کسب‌وکاری داشته باشید که مدلی مقیاس‌پذیر، سرویس یا محصولی مشخص و حتی افرادی برای پیاده کردن آن داشته باشد. با وجود تمام این‌ها حتی باز باید بتوانید اثبات کنید که واقعاً می‌دانید چه قرار است بکنید. برای کاری به دنبال سرمایه‌گذار باشید که حتماً در آن تجربه دارید. این کار به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید تجربیات سر و کله زدن با موانع را برای او تعریف کنید و بیان کنید در حال حاضر بر روی چه فرصت‌هایی کار می‌کنید. داشتن این تجربیات پیش از جست‌وجو برای حمایت مالی این توانایی را در شما ایجاد می‌کند که گزارشی نهایی برای سرمایه‌گذار آماده کنید.

۲- گردش پول را به تصویر بکشید

حتی اگر این گردش در حال حاضر زیاد نیست حداقل سعی کنید نشان دهید که می‌تواند زیاد باشد تا علاقه سرمایه‌گذار بیشتر شود. آن‌ها می‌خواهند بدانند که شما تنها به دنبال پول نقد برای باز نگه‌داشتن درهای شرکتتان نیستید بلکه این پول برای توسعه و رشد کسب‌وکارتان سرمایه‌گذاری خواهید کرد. بیشتر سرمایه‌گذاران این موضوع را درک می‌کنند که شما باید پول خرج کنید تا بتوانید پول درآورید اما می‌خواهند اطمینان یابند که شما این پول را برای پرداخت اجاره یا فاکتورها خرج نمی‌کنید بلکه برای تولید بیشتری از یک محصول یا توسعه بیشتر یک سرویس مصرف می‌کنید و می‌توانند روی بازگشت پولشان حساب باز کنند.

دلیل دیگر به تصویر کشیدن گردش پول این است که سرمایه‌گذاران درک کنند ایده شما فوق‌العاده است و مدل کسب‌وکارتان قابلیت اجرا دارد اما شما به خاطر خالی بودن حساب بانکی‌تان فرومانده‌اید. این به این معنی است که آن‌ها ممکن است ضعف را در شما ببینند و بخواهند کنترل بیشتری روی کسب‌وکار شما داشته باشند چرا که می‌توانند چماق پول را بالای سر شما نگه‌دارند. قطعاً شما تمایل ندارید در چنین وضعیتی قرار بگیرید پس