IMAGE-12

هم‌افزایی وزارت علوم و معاونت علمی فرصتی برای توسعه شرکتهای دانش‌بنیان است

یک عضو کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: هم افزایی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فرصتهای جدیدی را برای توسعه شرکتهای دانش بنیان به وجود آورده است.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دکتر مصطفی کریمیان اقبال، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت‌ علوم، تحقیقات و فناوری درباره وضعیت حمایت از شرکتها و موسسات دانش بنیان اظهار کرد: با توجه به اینکه وزارت علوم از سال‌های قبل ایجاد مراکز رشد و پارکهای فناوری را در دستور کار خود قرار داده، ظرفیت بالایی در اجرای قانون دانش بنیان و حمایت از شرکتهای بخش خصوصی دارد.

وی همچنین افزود: وزارت صنایع برنامه مشخص و مدونی برای حمایت از شرکتهای بخش خصوصی دانش بنیان داشته و وزارت بهداشت نیز در این حوزه پیشرو بوده است.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت‌ علوم، تحقیقات و فناوری ضمن اشاره به این موضوع که ما برای رسیدن به مرحله مطلوب در حوزه شرکتهای دانش بنیان گفت: ما در حال حاضر در آغاز راه هستیم و این راه همراه با چالش‌ها و فرصتهای بسیاری است.

عضو کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکتهای دانش بنیان در ادامه بیان کرد: تصویب قانون دانش بنیان و هم افزایی وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از جمله فرصتهای بخش دانش بنیان به شمار می‌آید.

کریمیان اقبال درباره چالش‌های بخش حمایت از شرکتهای دانش بنیان خاطر نشان کرد: ضعف در فرهنگ توسعه بخش خصوصی در کشور ما نسبت به سایر کشورها و کار کردن در بخش خصوصی به عنوان یک چالش و کارمند شدن به عنوان یک ارزش از جمله چالش‌های فرهنگی کشور ما است.

وی افزود: تفکرات برخی از مدیران و دولتمردان ما در جهت حمایت از بخش خصوصی نبوده و قوانین دست و پاگیری نیز برای عدم حمایت از بخش خصوصی وجود دارد.

وی با اشاره به این موضوع که دانشگاه‌ها باید تغییر کنند، گفت: دانشگاه‌ها باید از بحث آموزشی و پژوهشی به دانشگاه‌های کارآفرین تبدیل شوند و در جهت تجاری سازی نتایج تحقیقات گام بردارند که این موضوع در حال حاضر پررنگ نیست، ولی امید است که جدی تر دیده شود.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت‌ علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به این موضوع که نقش پارکها و مراکز رشد خیلی مهم‌تر از دانشگاه‌ها است، اظهار کرد: با توجه به اینکه دانشگاه‌های ما هنوز کارآفرین نشده‌اند و ما با وضعیت ایده آل بسیار فاصله داریم، استادان دانشگاه‌ها هم باید در مراکز رشد حضور پیدا کنند تا قانون دانش بنیان اجرایی شود.

کریمیان اقبال درباره ظرفیت و توانمندی وزارتخانه‌ها و ارگان‌های دولتی برای حمایت از شرکتهای دانش بنیان خاطر نشان کرد: ظرفیت‌ها یکسان نبوده و بسته به این است که هر وزارتخانه یا ارگانی تا چه حدی در برنامه‌های خود موضوع حمایت از شرکتهای دانش بنیان را گنجانده است. وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت درمان و آموزش پزشکی و صنعت، معدن و تجارت پیشروترین وزارتخانه‌ها در حمایت از شرکت های دانش بنیان هستند.

وی افزود: به طور مثال وزارت علوم هدف اصلی خود را حمایت از شرکت‌های دانش بنیان قرار داده و هزاران شرکت در مراکز رشد و پارکهای علم و فناوری متمرکز شده‌اند، پس با توجه به این موضوع ظرفیت بالایی در این ارگان دولتی وجود دارد در حالی که در برخی از وزارتخانه‌ها هیچ برنامه‌ای برای بحث حمایت از شرکتهای دانش بنیان دیده نشده است

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *