چگونه کار تیمی موفق داشته باشیم؟

در بسیاری از کسب‌وکارها کار تیمی موفق نقش مهمی دارد. رهبران بزرگ براساس تجربه خودشان متوجه می‌شوند که چه تیم‌هایی می‌توانند به عملکرد بهتری دست یابند. در عصر و دوره­ای که فرهنگ سازمانی دارایی مهم یک سازمان محسوب می­شود، لازم است یاد بگیریم چگونه کار تیمی موفق داشته باشیم.

بسیاری از رهبران تیم‌ها از مهارت­ها، دانش و توانایی­هایی که اعضای تیم دارند، سودی نمی‌برند. آن‌ها به توانایی و قدرت دیدگاه­های مختلف توجهی ندارند. هریک از این استعدادها و دیدگاه­های منحصر به فرد، اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرند، نتیجه بسیار خوب و نیز تعاملی مثبت و سازنده خواهند داشت.

افراد را ارزیابی کنید

اغلب هنگام استخدام یا در طول دوره آموزش حرفه­ای، اعضای واحد منابع انسانی شخصیت افراد را ارزیابی می‌کنند. نتایج این ارزیابی­ها، اطلاعات مفیدی در مورد قوت و ضعف اعضای تیم می‌دهد. با ساخت تیم‌ها با افرادی که هر کدام بخشی از توانمندی‌های مورد نیاز برای راه‌اندازی کسب‌وکار مدنظر را دارند، می‌توان به نتایج بزرگی دست یافت.

اعضای تیم‌ها باید مکمل هم باشند. شرکای کارآفرینی شما بهتر است هر کدام توانمندی‌های متفاوتی داشته باشند.

اعضای تیم‌ها باید مکمل هم باشند. شرکای کارآفرینی شما بهتر است هر کدام توانمندی‌های متفاوتی داشته باشند.

هنگامی که گروهی جدید برای تکمیل کار، پروژه، یا خدمات خاصی آماده می­شود، همیشه عاقلانه­ترین کار آن است که از اعضاء بخواهیم خود را معرفی کرده و استعدادهایشان را مطرح نمایند.

متفاوت فکر کردن را تشویق کنید

دومین جنبه، تشویق تفکر متفاوت است. ما می­دانیم که افراد اطلاعات را به روش­های متفاوتی پردازش می­کنند. برخی افراد، برونگراتر از دیگران هستند. برخی افراد دارای شیوه تفکر درونگرایی بیشتری هستند. این افراد مدت زمان بیشتری برای تفکر و ارائه نظر نیاز دارند. هر دو آن­ها مفید و لازم هستند. اگر برونگرایان اجازه پیدا کنند که وارد بحثی شده و بر آن حاکم شوند، ممکن است دیگران تسلیم نقطه‌نظرات، تصمیمات و پیشنهادهای آن‌ها شوند و تخصصی که درونگرایان دارند، نادیده گرفته شود.

هنگامی که یک جلسه کاری برنامه‌ریزی می‌شود، رهبران زیرک دستورجلسه را پیش از جلسه توزیع می­نمایند تا افرادی که نیاز به فکر بیشتر دارند، این فرصت را داشته باشند. آن­ها برای بیان نظراتشان در جلسه و در مقابل اعضاء برونگرا آمادگی بیشتری خواهند داشت.

دستور جلسه را قبل از جلسه در اختیار اعضای تیمتان قرار دهید.

دستور جلسه را قبل از جلسه در اختیار اعضای تیمتان قرار دهید.

موفقیت را اندازه‌گیری کنید

سومین توصیه برای آماده کردن تیم‌های کاری موفق آن است که به اعضاء اجازه دهیم سیستم اندازه­گیری خاصی ایجاد نمایند که معتقدند مناسب­ترین راه اندازه‌گیری موفقیت است. رهبران زیرک می­دانند که ایجاد اهداف قابل اندازه‌گیری، جزء ضروری برای پیشرفت موفق شرکت است. به علاوه، رهبران زیرک آن دسته از شاخص­های کلیدی عملکرد را که به سازمان کمک می­کنند تا مسیر پیشرفت به سوی این اهداف سازمانی را تعیین و برآورد نمایند، تشخیص می­دهند.

به هر حال، هنگامی که تیم‌ها برای یک کارآفرینی ایجاد می­شوند، ایجاد سیستم اندازه­گیری به منظور اندازه‌گیری میزان موفقیت، به عملکرد بهتر گروه کمک می­نماید. اعضاء مالک شاخص­های کلیدی عملکرد شده و اهمیت ارزیابی آن­ها را درک می­کنند و برای اصلاح و تغییر وضعیت مجهزتر خواهند شد و در صورتی که شاخص‌ها نشان دهند که اوضاع مناسب نیست اعضا متوجه شده و اصلاحات لازم را انجام دهند.

یکی از ضروریات تیم‌های کارآفرینی داشتن سیستم اندازه‌گیری است. به قول دراکر «چیزی را که نتوان اندازه‌گیری کرد نمی‌توان مدیریت نمود.»

لازم است که تیم‌های کاری روان باشند. بسته به نیازها و پیچیدگی­های فعالیت‌های کارآفرینی، احتمالاً نیاز خواهد بود تا اعضا تغییر کنند. اجازه به افراد برای کار با پویایی­ها و شخصیت­های گروهی مختلف، برای فرهنگ سازمانی لازم است مشروط بر آن که کل ارزش­های تیم حفظ شده و احترام به افراد مورد پذیرش قرار گیرد.

محصولات مرتبط

خدمات مشاوره ستکا
دوره‌های حضوری
دوره‌های مجازی
کتاب‌های کارآفرینی
مطالب مرتبط
خلاقیت در کسب و کار
اینفوگرافیک مدیریتی : ۹ روش برای افزایش کارایی
استراتژی قیمت گذاری
روشهای ایجاد انگیزه
ایده‌های یک استارتاپ ایرانی برای افزایش کاربران سایتش
۴ نکته از سخنان استیو جابز از نگاه
gamification چیست
۱۱ سؤال مهمی که یک کارآفرین باید از
چگونه ساعات کاری کارمندانمان را افزایش دهیم؟
درس هایی از تایتانیک برای شکست نخوردن در