کارآفرینی در عرصه های فرهنگی و اجتماعی یک ضرورت مهم است

بوشهر- معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر گفت: کارآفرینی در عرصه های فرهنگی و اجتماعی یک ضرورت مهم و اجتناب ناپذیر برای دستیابی جامعه به توشعه و پیشرفت است.

به گزارش ایرنا، سیامک وطنخواه روز دوشنبه در سمینار شناسایی فرصت ها و تهدیدهای پیش روی کارآفرینان افزود: اگرچه کارآفرینی ابتدا در حوزه اقتصادی آغاز شد اما امروز در عرصه های فرهنگی و اجتماعی به این اصل اساسی بیشتر از حوزه اقتصادی نیاز است.

وی تصریح کرد: نامگذاری امسال بنام اقتصاد و فرهنگ در کنار یکدیگر نیز بیانگر این امر است که اگر در توسعه اقتصادی به کارآفرینی نیاز داریم در عرصه های فرهنگی و اجتماعی نیز باید همین مسیر را با جدیت دنبال کنیم.

وطنخواه با اشاره به عمر ۱۰ ساله مبحث کارآفرینی در کشور یادآور شد: کارآفرینی در گذشته یک نیاز بود اما امروز به یک ضرورت اجتناب ناپذیر تبدیل شده است و رمز موفقیت کشورهای پیشرفته توجه به اصل کارآفرینی بوده است.

معاون اداره کل تعاون اضافه کرد: کارآفرینی مبحث گسترده ای است که سازمان و نهاد خاصی نمی تواند پاسخگوی کافی برای پرداختن به این امر باشد و در این زمینه در استان بوشهر احساس خلا می شد که با تشکیل کانون کارآفرینان از حدود دو سال پیش این خلا برطرف گردید.

وی اظهار کرد: در استان به مجموعه ای پویا و سازمان یافته نیاز داشتیم که فعالیت های کارآفرینانه را ساماندهی کند و خوشبختانه کانون کارآفرینان در طی این مدت کوتاه اقدامات و فعالیت های خوبی داشته است.

وطنخواه گفت: امیدواریم این کانون در جذب افراد موثر و توانمند در راستای فعالیت های کارآفرینانه به خوبی عمل کند و شاهد فعالیت تاثیرگذار کارآفرینان بعنوان بخش خصوصی در کنار بخش دولتی در راستای سرعت بخشی به روند توسعه استان و کشور باشیم.

وی ادامه داد: تجربه نشان داده است کمال و سعادت جامعه نیازمند حرکت های کارآفرینانه است و انجام امور سنتی بدلیل هزینه و زمان بر بودن به هیچ وجه پاسخگوی نیازهای توسعه ای جامعه و مردم نیست.

رییس کانون کارآفرینان استان بوشهر در این همایش گفت: موفقیت درکشورهای توسعه یافته دنیا ناشی از استفاده مناسب از توانمندی ها و بلوغ دست نیافتی دانش پنهانشان است.

محمد بهروزی اظهارکرد: این درحالی است که عمده ترین توجه درکشور ما توجه به دانش آشکار است که حتی درمسایل تربیتی، حفظ کردن طوطی وار و جهت گیری آن درآموزش نیز دیده می شود و به داشته های درونی افراد کمتر توجه داریم.

وی اضافه کرد: درهیچ جای دنیا فرصت برای فردی که تحصیل می کند برای مشاغل دولتی مهیا نیست و ما نباید زلف شغل را به زلف تحصیل گره بزنیم.

وی ادامه داد: جهت گیری سازمان ها و دستگاه ها باید به سمت دانش پنهان افراد جامعه سوق پیدا کند و دراین زمینه حمایت وجود داشته باشد.

بهروزی با بیان ای نکه نظام آموزشی و خانواده درکشور ما باید رویکرد خود را تغییر دهد، بیان کرد: جامعه به همه خدمات و صنوف نیازمند است و باید به همه مشاغل احترام گذاشت و در خانواده ها نیز این احترام رعایت شود تا فرزندان درسنین ابتدایی به این مساله آگاه شوند.

وی گفت: همه ما بیش ازآنچه آشکار می کنیم، توانایی داریم و باید به سمت واضح کردن درونیات افراد برویم و اگر می خواهیم کشوری آباد و توانا با قابلیت های بالا داشته باشیم باید زمینه ارایه خدمات درونی افراد را فراهم کنیم.

مدیر دفتر جذب سرمایه گذاری شهرداری بندر بوشهر در این همایش گفت: کارآفرینان درآینده زندگی می کنند و مدیران باید به ایده های آنها اهمیت داده و از آنها استفاده کنند.

علیرضا دهقان اظهارکرد: مدیران با ایجاد فرصت باید زمینه جذب کارآفرینان را فراهم کنند تا افراد واقعی کار آفرین به حاشیه نروند.

وی اضافه کرد: سرمایه هرکارآفرین منابع مالی نیست و ایده اش بالاترین سرمایه اش است.

دهقان افزود: در شهرداری بندر بوشهر یکهزار و۸۰۰ فرصت سرمایه گذاری مطالعه و شناسایی شده و در کنار آن سه هزاردرخواست از طرف متقاضیان مطرح شده است.

وی ادامه داد: در بوشهر زمینه های گردشگری فراوانی برای سرمایه گذاری مهیا است و شهرداری بندر بوشهر آمادگی لازم را برای خریداری ایده های افراد دارد 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *