CIMG0198++++++++++

کمک ۲۰۰ میلیون دلاری به شرکت‌های دانش بنیان

قائم مقام صندوق توسعه ملی خبر داد

کمک ۲۰۰ میلیون دلاری به شرکت‌های دانش بنیان

قائم مقام صندوق توسعه ملی، شورای برنامه ریزی را مهمترین نهاد تصمیم گیری برای استان دانست و بیان کرد: متاسفانه در مرکز کشور هنوز عده‌ای نگاه تمرکزگرا داشته و اعتقادی به تصمیم‌گیری استانی ندارند که شورای برنامه‌ریزی استانها باید در این زمینه موفق عمل کنند تا ثابت شود در هر استان بهتر می‌توان برای آن برنامه‌ریزی کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خلیج فارس، سیدمحمدقاسم حسینی در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان هرمزگان با بیان اینکه یکی از اساسی‌ترین برنامه‌ها باید ایجاد شغل پایدار و کاهش بیکاری باشد، افزود: در گذشته بحث ایجاد دو میلیون و ۵۰۰ هزار شغل در کشور مطرح بود در حالی که با پرداخت وام سه میلیون تومانی شغل ایجاد نمی‌شود و با جدول و پاورپوینت نمی توان شغل ایجاد کرد بلکه ایجاد شغل الزاماتی دارد و با میزان رشد اقتصادی هر کشور در ارتباط است.

قائم مقام صندوق توسعه ملی در ادامه با اشاره به روند تشکیل این صندوق، عنوان کرد: این صندوق پس از تجربه حساب ذخیره ارزی تشکیل شد و سالانه بخشی از درآمدهای کشور در این صندوق ذخیره می شود که یکی از مهمترین اهداف آن جلوگیری از نوسانات اقتصادی است.

حسینی خاطرنشان کرد: حدود ۶۰ تا ۷۰ صندوق توسعه ملی در دنیا فعال است و در کشوری همچون نروژ تمامی پول حاصل از فروش نفت وارد صندوق توسعه می شود و با آن کار سرمایه گذاری صورت می گیرد و از محل سود آن برای سیستم تامین اجتماعی مردم هزینه می‌شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر میزان دارایی صندوق توسعه ملی کشور ما ۶۲ میلیارد دلار است که این رقم تا پایان سال جاری به حدود ۸۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

قائم مقام صندوق توسعه ملی اضافه کرد: تاکنون پرداخت تسهیلات به ۳۴۰ طرح با رقمی بالغ بر ۲۴ میلیارد دلار توسط صندوق توسعه ملی پذیرفته و مصوب شده و همچنین حدود هشت هزار میلیارد تومان در بخش ریالی توسط صندوق توسعه تسهیلات پرداخت شده است.

حسینی با بیان اینکه صندوق توسعه ملی با مجوز مجلس می تواند هشت میلیارد دلار از منابع خود را در بانکهای داخلی سپرده گذاری کند، اظهار کرد: همچنین با مجوزی که در اختیار ما گذاشته شد، حدود ۲۰۰ میلیون دلار برای کمک به شرکتهای دانش بنیان در اختیار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار دادیم. 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *