موفقیت مالی

موفقیت مالی در زندگی

اصولا موفقیت برای هر فرد تعریف منحصربه‌فردی دارد که به چشم‌انداز فرد نسبت به زندگی بستگی دارد. برای موفقیت مالی در زندگی باید به اصولی پایبند بود. ثروتمندان این اصول را بلد هستند و آن ها را در زندگی خود پیاده می کنند.

این مقاله برگرفته از مصاحبه مجله موفقیت با رضا ضیایی مدیر گروه کارآفرینی ستکا می باشد

برای موفقیت مالی در زندگی چه باید بکنیم؟

طبق مدلی که ما در مرکز کارآفرینی ستکا طراحی کرده‌ایم موفقیت هر شخصی شش وجه دارد: موفقیت مالی، موفقیت شغلی، موفقیت معنوی، موفقیت سلامت، موفقیت اجتماعی و موفقیت آموزشی. برای هر فرد با توجه به چشم‌اندازش این موفقیت‌ها اهمیت بیشتر یا کمتری نسبت به سایر جنبه‌ها دارد. البته لازم به ذکر است که این شش جنبه به‌شدت بر هم تأثیر گذارند. اگر بخواهم خیلی ساده و درعین‌حال کارآمد در مورد موفقیت مالی صحبت کنیم، می‌توان مدیریت مالی را در شکل زیر خلاصه کرد.

اصول موفقیت مالی در زندگی

موفقیت مالی در زندگی

 

 

اصولاً همه افراد دارای یک استخر درآمدی هستند. به فرض شما کارمند یک سازمان هستید. دستمزدی که شما ماهانه به‌واسطه حضور در سازمان براساس میزان ساعت کاری دریافت می‌کنید، جریان درآمد اصلی است. به‌عبارت‌دیگر به درآمدی اصلی می گوییم که به‌طور مستقیم به ساعت کاری شما بستگی دارد. اما این تنها درآمد شما نیست. درآمدهای فرعی جریان‌های پولی هستند که افراد به خاطر داشتن یک سری توانایی و مهارت می‌توانند ایجاد کنند و با یک‌بار ایجاد شدن مدت ها شاهد جریان درآمدی باشند و از آن استفاده کنند. مثلاً چاپ یک کتاب، فروش دانش و تحلیل علمی یا ایجاد یک سایت اینترنتی. یکی از مهم‌ترین بخش‌های مدیریت مالی شخصی همین درآمدهای فرعی است. این نوع درآمدها عموماً به‌نوعی است که بدون صرف وقت نه‌چندان زیاد به‌طور مداوم ادامه پیدا می‌کنند. زمانی که صحبت از مدیریت مالی شخصی به میان می‌آید، در واقع منظور مدیریت جریانات پولی که از استخر درآمدی به سایر بخش‌ها منتقل می‌شود و مدیریت و ایجاد درآمدهای فرعی است.

در برنامه مالی شخصی افراد بخشی از درآمد خود را برای زندگی هزینه می‌کنند، بخشی را سرمایه‌گذاری می‌کنند و قسمتی را نیز به کارهای انسان‌دوستانه اختصاص می‌دهند. هرچه جریان مالی به سمت سرمایه‌گذاری بیشتر باشد، نهایتا درآمدهای فرعی حاصل از سرمایه‌گذاری افزایش پیدا کرده و استخر درآمدی بزرگ‌تر خواهد شد و اگر جریان درآمدی به جعبه سرمایه¬گذاری وارد شود ما ثروتمندتر خواهیم شد. هر کسی استخر درآمدی متناسب خود دارد. لزومی ندارد حتماً این استخر بسیار بزرگ باشد مهم مدیریت درست آن است. به‌عبارت‌دیگر مهم نیست شما چقدر درآمد دارید مهم این است که چقدر پس انداز می کنید.

تحقیق بسیار جالبی در خصوص زندگی افرادی که در بخت‌آزمایی‌های امریکا برنده‌ شده‌اند انجام شده است. نتیجه تحقیق بسیار جالب‌توجه است. اکثریت این افراد وضعیت مالی بدتری نسبت به قبل از برنده شدن پیدا می‌کنند. دلیل آن واضح است. درست است که ایشان در کوتاه‌مدت استخر درآمدی بزرگی پیدا می‌کنند ولی به دلیل عدم مدیریت درست جریانات پولی همه این سرمایه تبدیل به هزینه شده و نهایتاً فرد استخر درآمدی کوچک‌تری نسبت به سابق پیدا می‌کند چون با فرهنگ مصرفی که فرد پیدا کرده برای پاسخگویی به نیاز خود به جریان های کاذب درآمدی مثل وام و کارت های اعتباری روی می آورد که او را از نظر مالی فقیرتر می کند. پس مدیریت مالی شخصی یعنی مدیریت صحیح و منظم درآمدها و جریانات پولی آن.

یکی از لازمه‌های رسیدن به موفقیت مالی شخصی داشتن صبر و استقامت است. معنای صبر در این حوزه را می‌خواهم با مثالی توضیح دهم. فرض کنید شما درآمد ماهیانه ۱ میلیون تومان دارید. اگر فرض کنیم که درآمد شما زیاد نخواهد شد، شما بعد از ۲۰ سال مبلغ ۲۴۰ میلیون تومان درآمد کسب کرده‌اید. اگر ۱۰ درصد از درامد ماهیانه خود را پس‌انداز کنید و با بهره مرکب ۲۰ درصدی سرمایه‌گذاری کنید، بعد از ۲۰ سال علاوه بر ۲۴۰ میلیون تومان، شما ۲۷۰ میلیون تومان نیز از این سرمایه‌گذاری کسب خواهید کرد هر چند شما تنها ۲۴ میلیون پس انداز کرده بودید. نقش پس‌انداز ۱۰ درصدی ماهانه بعد از ۲۰ سال ببینید چقدر اهمیت دارد. این همان بحث صبر و استقامت است. نکته دیگر برای موفقیت مالی داشتن دانش و اطلاعات در مورد مدیریت مالی شخصی و اصول سرمایه گذاری است. هر فرد بایستی با اصول بودجه بندی شخصی، تهیه ترازنامه، نحوه تهیه صورت درآمد و هزینه آشنا باشد. علاوه بر این‌ها بایستی اصول سرمایه گذاری را بدانیم یا مشاور امینی داشته باشیم که در این حوزه به ما کمک کند. آشنایی با بیمه و نحوه بیمه کردن خود و دارایی هایمان را نیز بدانیم. علاوه بر این‌ها بایستی روش صرفه جویی و عادات درست خرید را در خود نهادینه کنیم.
سؤالی که مطرح است چگونه باید مطمئن باشم که ۲۰ سال خواهم توانست این پس‌انداز را انجام دهم؟ بیمه ابزاری است که شما می‌توانید با استفاده از آن ریسک‌هایی را که این برنامه مداوم و منظم را تهدید می‌کند، از بین ببرید. در برنامه‌ریزی مالی شخصی خود فرد به‌نوعی سرمایه محسوب می‌شود. حفاظت از این سرمایه که با عنوان سلامت روحی و جسمی شناخته می‌شود بایستی در این برنامه دیده شود. یکی از راه های حفاظت از این سرمایه بیمه عمر و سرمایه گذاری است تا اگر به علت فوت شخصی جریان درآمدی او به یکباره قطع شد خانواده این شخص دچار بحران نشوند. از کارکردهای مهم این بیمه دستیابی به مبلغ قابل‌توجهی پس از طی مدت مشخص است که می تواند جریان درآمدی خوبی را ایجاد کند. اگر از من بپرسید که مدیریت مالی هر شخص از چه زمانی شروع می¬شود به شما خواهم گفت از بدو تولد با بیمه عمر و سرمایه¬گذاری. اگر پدر و مادری این کار را برای فرزند خود انجام دهند این فرزند در بیست‌سالگی صاحب سرمایه ای است که می تواند با آن کسب وکار خود را شروع کند. جالب است بدانید آمارها حاکی از آن است که در ژاپن و کانادا هر فرد به‌طور متوسط ۵۰۰ درصد پوشش بیمه عمر و سرمایه گذاری دارد. یعنی ۵ بیمه برای هر فرد. این رقم در امریکا برابر ۷۰ درصد و در ایران تنها ۱۰ درصد است. بدون بیمه شما مطمئن نیستید که این برنامه را می‌توانید به مدت طولانی انجام دهید یا خیر و با وقوع یک اتفاق ناگوار ممکن است هر چه که رشته‌ بودید پنبه شود. پس بیمه در برنامه مالی شما نقش مدیریت ریسک را بر عهده دارد و این برای موفقیت شما ضروری است.

 

 

[divider]

نویسنده: رضا ضیایی

مدیر گروه کارآفرینی ستکا 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *