Saturday 22 October 2016 / شنبه 1 آبان 1395
کلینیک توسعه فردی

کلینیک توسعه فردی

نوپای ناب

نوپای ناب

آکادمی

یادآپ

فروشگاه

فروشگاهایران پنجمین بازار تجهیزات پزشکی خاورمیانه/ ۲۰۹ دلار هزینه سالانه درمان هر ایرانی

ایران پنجمین بازار تجهیزات پزشکی خاورمیانه/ ۲۰۹ دلار هزینه سالانه درمان هر ایرانی

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بیزنس مانیتور در گزارشی از بازار تجهیزات پزشکی ایران نوشت: بازار تجهیزات پزشکی ایران به ارزش 832.5 میلیون دلار مقام پنجم را در بین کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا داراست. اما سرانه هزینه پزشکی برای هر ایرانی 11 دلار است که نهمین سرانه پایین در بین کشورهای منطقه است.
پیش بینی شده است ارزش بازار تجهیزات پزشکی ایران تا سال 2018 با نرخ رشد متوسط سالانه 9.1 درصد، گسترش خواهد یافت، اما اگر روابط با اقتصادهای غربی به نتیجه نرسد، این رشد می تواند تاثیر منفی بپذیرد.
این گزارش افزود: پیش بینی می شود تا سال 2018 ارزش این بازار به 1284.3 میلیون دلار برسد. انتظار نمی رود که سرانه هزینه درمان در این بازه زمانی به میزان قابل توجهی افزایش یابد.
به رغم تولید مواد مصرفی اساسی در داخل نظیر سرنگ، سوزن و میل جراحی، تجهیزات دندانپزشکی و ارتوپدی، واردات حدود 90 درصد این بازار را تشکیل می دهد. رقم واردات تجهیزات دندانپزشکی و ارتوپدی در سال 2013، 741.7 میلیون دلار برآورد شده است که نسبت به سال قبل، به دلار 0.4 درصد افزایش نشان می دهد. بخش عمده ای از واردات این محصولات (67.1 درصد) از کشورهای اروپایی تامین می شود.
این گزارش در ادامه نوشت: ایران یک صادر کننده عمده تجهیزات پزشکی نیست. صادرات تجهیزات پزشکی ایران به دلار در طی سال گذشته با 21.1 درصد کاهش به 7.6 میلیون دلار رسید. میزان صادرات در فاصله سال های 2008 تا 2013 با نرخ رشد متوسط سالانه منفی 3.9 درصد مواجه بوده است.
ایران از نظر تجاری سازی تجهیزات پزشکی، پنجمین بازار کم جاذبه در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقاست. امتیاز کلی ایران در سه ماهه سوم 2014، 42.8 از 100 است که بالاتر از امتیاز 38.1 است که در سه ماهه دوم امسال به ثبت رسیده بود. این در حالی که امتیاز متوسط کشورهای منطقه شامل 14 بازار مهم، 50.3 است که نسبت به سه ماهه دوم 2014، اندکی بالاتر رفته است.
بیزینس مانیتور در ادامه به مرور کلی تحولات مهم حوزه بهداشت و درمان ایران پرداخت و نوشت: ایران در سال 2013 با دارا بودن 77.4 میلیون نفر جمعیت یکی از پرجمعیت ترین کشورهای منطقه است. نرخ رشد جمعیت کشور 1.3 درصد است که طبق استانداردهای جهانی نرخ بالایی است، اما نرخ های بالاتر در بین دیگر کشورهای منطقه نظیر امارات، عمان و عربستان مشاهده می شود. بر اساس جدیدترین برآوردها، حدود 5.3 درصد جمعیت ایران 65 سال و بالاتر سن دارد. ایران یکی از پایین ترین نرخ های تولد در منطقه را دارد، اما نرخ مرگ میر این کشور در منطقه یکی از بالاترین هاست. میزان مرگ و میر نوزادان در ایران در بین کشورهای خاورمیانه بالاترین است.
هزینه های بهداشت و درمان در ایران در سال 2013، 16.3 میلیارد دلار برآورد شده است که برابر با 209.9 دلار برای هر ایرانی است. آمارهای سال 2013 کاهش قابل توجهی نسبت به سال 2012 به دلار نشان می دهد که ناشی از تغییر نرخ ارز بوده است. بیش از نیمی از کل هزینه های بخش بهداشت و درمان (54.9 درصد) در سال 2013 در بخش خصوصی بوده است. بر اساس جدیدترین برآوردها از سال 2012، هزینه ای که بیماران از جیب پرداخت کرده اند 88 درصد هزینه های خصوصی بوده است.
مجموعه ای از طرح های توسعه ای، در بازه های زمانی پنج ساله پشت سر هم از 1990 به این طرف، که هدف شان احیای مجدد بخش درمان ایران از طریق افزایش تخت های بیمارستانی و تعداد پرسنل، ساخت تاسیسات بهداشتی و درمانی اولیه، بهبود برنامه ریزی خانوادگی و نرخ مصون سازی، با تمرکز بر مراقبت از سالخوردگان و جلوگیری از گسترش بیماری های غیر واگیردار، اصلاح طرح بیمه درمانی دولتی و سیستم های تامین اجتماعی و به علاوه جذب سرمایه گذاری خارجی بوده، اجرا شده است. اما هیچ نشانه محکمی از موفقیت این اقدامات دیده نمی شود.
بر اساس این گزارش واردات تجهیزات پزشکی در بازه زمانی سه ماهه منتهی به دسامبر 2013 با 12.3 درصد افزایش به 230.2 میلیون دلار رسیده، در حالی که این رقم در سه ماهه منتهی به دسامبر 2012، 204.9 میلیون دلار بوده است.
میزان صادرات تجهیزات پزشکی در سه ماهه منتهی به دسامبر 2013 با 8.5 درصد افزایش به 1.7 میلیون دلار رسیده، در حالی که این رقم در سه ماهه منتهی به دسامبر 2012، 1.6 میلیون دلار بوده است.

لینک کوتاه این نوشته

نظرتان را با دیگران به اشتراک بگذارید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>