Sunday 23 October 2016 / یکشنبه 2 آبان 1395
کلینیک توسعه فردی

کلینیک توسعه فردی

نوپای ناب

نوپای ناب

آکادمی

یادآپ

فروشگاه

فروشگاهقدرت بهره مرکب در افزایش ثروت
افزایش ثروت

قدرت بهره مرکب در افزایش ثروت

آلبرت انیشتن گفته است بزرگ‌ترین کشف ریاضی در تاریخ، بهره مرکب است. این کشف قدرت پس اندازهای هرچند کوچک را در درازمدت نشان می­دهد اما شرط آن پشتکار و استقامت فرد در ادامه دادن به پس‌­انداز طی سالیان متمادی است. در این مطلب کوتاه می­خواهیم بررسی کنیم چگونه می­توان با قانون بهره مرکب به موفقیت مالی رسید.

فرض کنید یک دلار را به یک حساب بانکی خاص پرداخت کرده که دلار در آن رشد می­‌کند و هیچ­گونه مالیاتی از آن کسر نمی­شود. در این صورت چه قدر زمان می­برد که این‌یک دلار شما به یک‌میلیون دلار افزایش یابد؟

این افزایش به نرخ بهره­‌ای که بانک می­‌پردازد بستگی دارد. اگر یک حساب معمولی باشد، زمان بسیار زیادی نیاز دارد. جدول١ به شما نشان می­دهد که چقدر طول می­‌کشد تا یک دلار با نرخ بهره­‌های متفاوت به یک‌ میلیون دلار تبدیل شود.

جدول١- تبدیل یک دلار به یک‌میلیون دلار

نرخ بهره

مدت‌ زمان به سال

٠٪

٣٪

۵٪

١٠٪

١۵٪

٢٠٪

هرگز

۴۶٨

٢٨۴

١۴۵

٩٩

٧۵

 

همانطورکه می‌بینید، با نرخ بانکی ٣درصد، ۴۶٨ سال طول می‌کشد تا یک دلار به یک میلیون دلار تبدیل شود. آرامش خود را حفظ کنید. هنوز با این‌یک دلار کاری انجام نداده‌ایم. فقط می­خواهیم آن را بیشتر کنیم، اما چگونه؟ آیا می­توانید یک دلار در روز کنار بگذارید؟ یعنی سی دلار در ماه! شما می­توانید این کار را انجام دهید.

مدت‌زمان لازم برای تبدیل یک دلار با نرخ بهره­های متفاوت به یک‌میلیون دلار در جدول٢ نشان داده‌شده است. خیلی عجیب است! یک دلار در هرروز در یک دوره­‌ی زمانی معین به یک‌میلیون دلار تبدیل می­شود.

جدول٢- یک دلار در روز به یک‌میلیون دلار تبدیل می‌شود.

نرخ بهره

مدت‌زمان در سال

٣٪

۵٪

١٠٪

١۵٪

٢٠٪

١۴٧

١٠٠

۵۶

۴٠

٣٢

فرض کنید از زمانی که متولد شده‌­اید، یک دلار در روز پس‌انداز کرده­‌اید. جدول ٣ نشان می‌دهد که در سن۶۶ سالگی چقدر پول دارید.

جدول٣ یک دلار در روز با نرخ بهره‌های متفاوت به مدت ۶۶سال

نرخ بهره

مجموع پس‌انداز

٠٪

٢۴٠٠٠ دلار

٣٪

٧٧٠٠٠ دلار

۵٪

١٩٣٠٠٠ دلار

١٠٪

٧.٢ میلیون دلار

١۵٪

۵٠ میلیون دلار

٢٠٪

١ بیلیون دلار

 

در سن نرمال بازنشستگی یک دلار در روز به یک بیلیون دلار تبدیل می‌شود! چه چیزی موجب این اتفاق می‌شود؟ قدرت بهره‌­ی مرکب موجب می­‌شود پس­‌انداز مقدار کمی پول در روز تبدیل به مجموعه­‌ی عظیمی از پول شود.

اما فرض کنید که شما نمی­خواهید تا سن۶۶ سالگی صبر کنید. در اینصورت، راه دیگری برای سرعت بخشیدن به این روند وجود دارد. آیا می­توانید بیشتر پس­‌انداز کنید. این کار چه کمکی به شما می­کند؟ اگر ده دلار ناچیز در روز کنار بگذارید و با نرخ بهره 20 درصد رشد کند شما در مدت ٢٠ سال میلیونر می‌شوید!

 

جدول۴- چگونه پس اندازهای متفاوت روزانه به یک‌میلیون دلار تبدیل می­شود

پس‌انداز در هر روز

٣٪

۵٪

١٠٪

١۵٪

٢٠٪

١ دلار

١۴٧سال

٩۵ سال

۵۶ سال

۴٠ سال

٣٢ سال

٢ دلار

١٢۴سال

٨۵ سال

۴٩ سال

٣۶ سال

٢٨ سال

٣ دلار

١١٢ سال

٧٧ سال

۴۵ سال

٣٣ سال

٢۶ سال

۴ دلار

١٠٢ سال

٧١ سال

۴٢ سال

٣١ سال

٢۵ سال

۵ دلار

٩۵ سال

۶٧ سال

۴٠ سال

٣٠ سال

٢۴ سال

۶ دلار

٩٠ سال

۶٣ سال

٣٨ سال

٢٨ سال

٢٢ سال

٧ دلار

٨۵ سال

۶١ سال

٣٧ سال

٢٧ سال

٢٢ سال

٨ دلار

٨١ سال

۵٨ سال

٣۶ سال

٢۶ سال

٢١ سال

٩ دلار

٧٧ سال

۵۶ سال

٣۵ سال

٢۶ سال

٢١ سال

١٠ دلار

٧۴ سال

۵۴ سال

٣۴ سال

٢۵ سال

٢٠ سال

 

حال که به قدرت بهره مرکب پی بردید برای استفاده از این قانون برنامه­‌ریزی کنید. اکنون شما بیشتر مواظب پولتان هستید زیرا هر واحد آن می­تواند در آینده به موفقیت مالی شما بیشتر کمک کند. انضباط مالی را فراموش نکنید. همین پس­‌اندازهای کوچک در درازمدت به درختی از پول تبدیل می­شود که به استقلال مالی شما کمک می­کند.

در مقالات بعد، راجع به نحوه استفاده از نرخ بهره مرکب بیشتر صحبت خواهیم کرد.

لینک کوتاه این نوشته

نظرتان را با دیگران به اشتراک بگذارید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>