Monday 24 October 2016 / دوشنبه 3 آبان 1395
کلینیک توسعه فردی

کلینیک توسعه فردی

نوپای ناب

نوپای ناب

آکادمی

یادآپ

فروشگاه

فروشگاهمدل های کسب و کار-معرفی مدل کسب و کار اسکایپ

مدل های کسب و کار-معرفی مدل کسب و کار اسکایپ

مدل های کسب و کار انواع مختلفی دارد.واژه فریمیوم توسط جرید لاکین برای اولین بار مطرح شد و بر روی وبلاگ فرد ویلسون که سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر بود عمومیت یافت. این واژه برای مدل‌های کسب‌وکاری معنی دارد که عمدتاً تحت وب می‌باشند و خدمات پایه‌ای رایگان را با خدمات تکمیلی پولی ترکیب می‌کنند. مشخصه مدل فریمیوم، پایگاهی بزرگ از کاربران می‌باشند که از پیشنهادهای رایگان بدون قید و شرط بهره می‌برند. اغلب این کاربران هیچ‌گاه تبدیل به مشتریانی نمی‌شوند که بابت خدمات اضافی پول پرداخت کنند و تنها بخش کوچکی از این کاربران به مشتریان پولی خدمات تکمیلی تبدیل می‌شوند. این پایگاه کوچک کاربران پولی، هزینه کاربران رایگان را پرداخت می‌کنند. این امر به دلیل هزینه نهایی اندک خدمات به کاربران اضافی رایگان امکان‌پذیر است.

شاخصی که در این مدل کسب‌وکار باید بررسی شود:
1) میانگین هزینه ارائه خدمت به یک کاربر رایگان
2) نرخ تبدیل کاربران رایگان به مشتریان پولی

مدل های کسب و کار-معرفی مدل کسب و کار اسکایپ

مدل کسب‌وکار نرم‌افزار اسکایپ (Skype) نیز براین اساس می‌باشد. اسکایپ نرم‌افزار کاربردی است که به کاربر اجازه می‌دهد به‌وسیله صدا روی پروتکل اینترنت تماس تلفنی برقرار کنند. تماس تلفنی و ویدئویی بین کاربران اسکایپ کاملاً رایگان است و برای تماس با تلفن ثابت و تلفن موبایل نیاز به خرید اعتبار می‌باشد. همچنین این برنامه امکانات مختلف دیگری مانند پیام‌رسان فوری، انتقال فایل، ویدیو کنفرانس و پست صوتی در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

اسکایپ یک شبکه ارتباطات تلفنی کاربربه‌کاربر (Peer to Peer) است که توسط نیکلاس زنشتروم سوئدی و جانوس فریس دانمارکی ایجاد شد. این دو قبلاً در ساخت یک شبکه اشتراک پرونده به نام کازا (Kazaa) همکاری داشتند. برنامه اسکایپ تا انتهای سال ۲۰۰۹ میلادی بیش از ۵۰۰ میلیون کاربر داشته‌است.
شرکت پشتیبانی‌کننده این شبکه به نام Skype Group در سال ۲۰۰۵ توسط شرکت ای بی (ebay) خریداری شد و در سال ۲۰۱۱ مایکروسافت اسکایپ را به قیمت ۸٫۵ میلیارد دلار خرید. مقر اصلی این شرکت در لوکسامبورگ قرار دارد و شعبه‌هایی نیز در لندن، پاریس، تالین و پراگ دارد.

-قابلیت‌های Skype:
– امکان برقراری تماس صوتی و تصویری با دیگر دوستان خود در نقاط مختلف جهان
– دارای قابلیت Video Calls جهت مشاهده مستقیم مخاطب از طریق Webcam
– قابلیت ارسال SMS
– امکان ایجاد کنفرانس‌های صوتی با دیگر مردم دنیا
– امکان جستجو و کشف دیگر مشترکین Skype در دنیا و برقراری تماس با آن‌ها
– امکان تعیین تصویر دلخواه برای اشتراک خود و نمایش آن به مخاطبین
– تماس با تلفن معمولی از طریق همین برنامه
– چت به‌صورت گروهی (Conference)
– قابلیت تنظیم پروفایل شخصی
– قابلیت جستجو به‌وسیله سیستم جستجوی پیشرفته Skype

اسکایپ با فراهم نمودن خدمات تماس رایگان از طریق اینترنت صنعت مخابرات را به چالش کشید. با استفاده از اسکایپ کاربران قادر خواهند بود تماس رایگان برقرار کنند. تماس‌های رایگان کاملاً در بستر اینترنت انجام می‌شود و بر پایه فناوری همتا به همتا قرار دارند که سخت‌افزار و اینترنت کاربر را همچون زیرساخت ارتباطی به کار می‌گیرد.
این شرکت صرفاً هزینه اندکی بابت پشتیبانی از کاربران جدید، متحمل می‌شود. همچنین اسکایپ به زیرساخت‌های اندکی نیاز دارد. کاربران تنها بابت تماس به تلفن ثابت و تلفن‌های همراه هزینه پرداخت می‌کنند. این کار از طریق خدمتی تکمیلی انجام می‌گیرد که اسکایپ وات نامیده می‌شود و نرخ‌های پایینی را پیشنهاد می‌نماید. قیمتی که برای این خدمات اسکایپ می‌گیرد اندکی بیشتر از قیمت تمام‌شده‌ای است که اسکایپ از طریق حاملین عمده‌فروشی از قبیل آی‌بیسیس و لول‌تری که ترافیک شبکه شرکت را اداره می‌کند، متحمل می‌شود.

در ابتدا اپراتورهای مخابراتی درک نمی‌کردند که چرا اسکایپ تماس‌های رایگان را پیشنهاد می‌دهد و در نتیجه این شرکت را جدی نگرفتند. بعلاوه بخش ناچیزی از مشتریان سنتی شرکت‌های مخابراتی از اسکایپ استفاده کردند؛ اما با گذشت زمان، مشتریان هرچه بیشتر تصمیم گرفتند که تماس‌های بین‌المللی خود را از طریق اسکایپ انجام دهند و در نتیجه یکی از پرمنفعت‌ترین منابع درآمدی شرکت‌های مخابراتی از بین رفت. بر اساس تحقیقی که تلژئوگرافی در مورد شرکت‌های مخابراتی انجام داده است، اسکایپ هم‌اکنون در جهان بزرگ‌ترین تأمین‌کننده خدمات صوتی بین کشورها می‌باشد.
اسکایپ مدعی شده است که از زمان تأسیس شرکت از سال 2004 بیش از 100 میلیارد تماس داشته است.

همچنین آمارهای زیر که روزانه می‌باشد قدرت بالای این نوع مدل از کسب‌وکار را در جهش و رشد اسکایپ نشان می‌دهد.
– 65 میلیون کاربر در روز وارد اکانت خود می‌شوند.
– 700 میلیون دقیقه تماس تلفنی رایگان در روز برقرار می‌شود.
– 30میلیون دقیقه تماس با تلفن همراه و ثابت برقرار می‌شود.
– 300 میلیون دقیقه تماس ویدئویی انجام می‌گیرد.

در زیر نمودار رشد درآمدی اسکایپ بر حسب میلیون دلار آمده است که بسیار قابل‌توجه است.

مدل های کسب و کار-اسکایپ

مدل های کسب و کار

نویسنده: ابوالفضل کارگر

مدیر آکادمی مجازی ستکا

لینک کوتاه این نوشته

نظرتان را با دیگران به اشتراک بگذارید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>