Monday 24 October 2016 / دوشنبه 3 آبان 1395
کلینیک توسعه فردی

کلینیک توسعه فردی

نوپای ناب

نوپای ناب

آکادمی

یادآپ

فروشگاه

فروشگاهادبیات ثروتمندان در مدیریت پول
ادبیات ثروتمدان

ادبیات ثروتمندان در مدیریت پول

تحقیقاتی که از ثروتمندان به‌عمل‌آمده است، نشان می‌دهد که این قشر جامعه در مدیریت پول خود از برخی لغات بیشتر از مردم عادی استفاده می‌کنند و همچنین تعریفی که از این لغات در ذهن خود دارند متفاوت از تعریف عموم جامعه است. ما در این شماره از ماهنامه ستکا به بررسی این لغات می‌پردازیم.

لغاتی که ثروتمندان در مدیریت پول خود بیشتر از آن‌ها استفاده می‌کنند

دارایی

تعریف شما از دارایی چیست؟

آیا می‌توانید لیستی از دارایی‌های مالی خود و خانواده‌تان را بیان کنید؟ معمولا در جواب این سؤال، مواردی همچون منزل مسکونی، ماشین، طلا، سهام و … بیان می‌شود. حال می‌خواهیم این موارد را از دید ثروتمندان بررسی نماییم!

دارایی چیزی است که پول وارد جیب ما کند!

ثروتمندان هر چیزی را که برایشان درآمدزایی کند دارایی می‌نامند. به‌عبارت‌دیگر هر چیزی که میانگین درآمد ماهیانه‌ای که ایجاد می‌کند بیشتر از میانگین هزینه ماهیانه‌اش باشد، دارایی نامیده می‌شود.

خانه‌ای که ما در آن زندگی می‌کنیم، از لحاظ مالی چه درآمدی ایجاد می‌کند؟ آیا پولی در جیب ما می‌گذارد؟ غیرازاین است که باید بابت نگهداری آن، هزینه کنیم؟؟ هزینه‌هایی شبیه مالیات، پول امتیازات آب، برق و … و خیلی هزینه‌های پنهان و آشکار دیگر! ممکن است بگویید خب اگر منزلی برای سکونت نداشته باشیم چه کنیم یا اینکه اگر خود صاحب‌خانه نباشیم مجبوریم پول بیشتری ماهیانه برای اجاره پرداخت نماییم. کاملاً صحیح است. ما برای اینکه سرپناهی داشته باشیم و آرامش و آسایش خانواده را تأمین کنیم باید هزینه نماییم! و هزینه داشتن سرپناه، خرید یا اجاره یک محل سکونت است و در هر دو حالت خرید یا اجاره آن، بالاخره ما باید هزینه کنیم. ماشینی که برای مصرف شخصی خریده‌ایم نیز همین‌طور است. برای تأمین آسایش خود و خانواده و جابجا شدن باید هزینه حمل‌ونقل را پرداخت کنیم که این هزینه می‌تواند به‌صورت کرایه تاکسی، مترو، اتوبوسو … باشد و یا می‌تواند هزینه نگهداری تعمیرات اتومبیلی باشد که صاحب آن هستیم.

در مورد طلا و سهام هم باید بگوییم، ثروتمندان تا زمانی که آن‌ها را نفروخته‌اند و به‌طور قطعی سود نکرده‌اند، به‌عنوان دارایی محسوب نمی‌کنند! در مباحث مالی، اصطلاحی با عنوان شناسایی سود داریم. ثروتمندان در مورد سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌ها و فلزات قیمتی و … بر این موضوع تأکید دارند که زمانی می‌توان گفت آن سرمایه‌گذاری سود ده بوده که آن را فروخته‌ایم و سود آن در حساب بانکی است. تا زمانی که شناسایی سود نکرده باشیم نمی‌توان به قطع گفت ما در این سرمایه‌گذاری سود کرده‌ایم.

هزینه

هزینه چیزی است که از جیب ما پول خارج کند!

خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم، ماشینی که برای مصارف شخصی می‌خریم، سرمایه‌گذاری که زیان ده بوده و … همه هزینه محسوب می‌شوند.

هزینه‌ها خود به دو نوع تقسیم‌بندی می‌شوند:

هزینه‌های خوب: هزینه‌ای است که درنهایت به دارایی بینجامد. به‌عنوان‌مثال خانه‌ای که من برای مصرف شخصی به قیمت 300 میلیون تومان خریده‌ام و به فرض مثال 2 سال در آن سکونت داشته‌ام و 10 میلیون تومان هزینه نگهداری و تعمیرات آن را پرداخت نمودم و بعد از 2 سال آن را با قیمت 400 میلیون تومان فروخته‌ام، مبلغ 90 میلیون تومان در جیب من گذاشته است. پس برای من یک هزینه خوب محسوب می‌شود زیرا در نهایت تبدیل به دارایی شده است.

هزینه بد: هزینه‌ای است که در نهایت تبدیل به دارایی نشود. مثل خریدن یک خودرو برای مصرف شخصی که به مبلغ 30 میلیون تومان تهیه گردد و در مجموع 2 میلیون تومان هم هزینه نگهداری و تعمیرات آن گردد و در نهایت به مبلغ 27 میلیون تومان فروخته شود. نتیجه، آن است که 5 میلیون تومان از جیب ما خارج نموده است.

بدهی

بدهی پولی است که طی یک فشار زمانی و روانی باید پس داده شود. از دید ثروتمندان در مدیریت پول بدهی نیز به 2 دسته تقسیم می‌گردد:

بدهی خوب: بدهی است که سودی که نصیب ما می‌کند بیشتر از بهره‌ای است که باید بابت آن بپردازیم. به‌طور مثال ما یک وام با نرخ 22 درصد از بانک بگیریم و با آن سرمایه‌گذاری کنیم و در نهایت 40 درصد سود کنیم.

بدهی بد: بدهی است که سودی که نصیب ما می‌کند کمتر از بهره‌ای است که باید بابت آن بپردازیم. مثل خرید یک ماشین لیزینگی که قیمت واقعی آن 30 میلیون تومان باشد و با بهره برای ما 40 میلیون تومان تمام گردد و ما در نهایت آن را 27 میلیون تومان بفروشیم.

مدیریت پول در زندگی

مدیریت پول

 

درآمد

پولی است که از دارایی‌های ما به جیب ما سرازیر می‌شود. درآمدها نیز به 2 دسته زیر تقسیم می‌شوند.

درآمد فعال: درآمدی است که از فعالیت مستقیم فرد ناشی می‌شود؛ مانند درآمد یک کارمند، پزشک، راننده تاکسی و … . این نوع درآمد با وقتی‌که فرد صرف آن می‌کند رابطه‌ی مستقیمی دارد.

درآمد غیرفعال: درآمدی است که از فعالیت غیرمستقیم فرد هم ناشی می‌شود؛ مانند سرمایه‌گذاری در سهام، داشتن حساب بانکی، خرید ملک، تأسیس یک کارخانه تولیدی و … . ویژگی این نوع درآمد این است که برای بدست آمدن ریال به ریال از آن نیازی به حضور و زمان گذاشتن نیست.

اولویت‌بندی ثروتمندان در خرج کردن پول

اولویت اول ثروتمندان، خرید دارایی است. ثروتمندان با درآمد کسب‌شده، دارایی‌هایی می‌خرند که باعث افزایش درآمد آن‌ها می‌شود؛ مانند خرید یک‌خانه و اجاره آن به مستأجر، اجاره یک مغازه و راه‌اندازی یک کسب‌وکار در آن و …

اولویت دوم ثروتمندان هزینه‌های خوب و مثبت است. هزینه‌هایی که باز هم در نهایت باعث افزایش سرمایه و درآمد گردند؛ مانند خرید منزل شخصی برای سکونت، باز کردن یک حساب بیمه و … .

اولویت سوم و آخر ثروتمندان هزینه‌های بد و منفی است. هزینه‌ای که کمکی به افزایش درآمد ما نمی‌کند؛ مانند خریدن اتومبیل برای مصرف شخصی، تعویض گوشی تلفن همراه و … .

آیا این اولویت‌بندی، ذهنیت یک انسان خسیس نیست؟! بله! هست، اما ثروتمندان در کنار این اولویت‌بندی عقیده دارند به ازای پیشرفتی که در زندگی می‌کنند به خودشان پاداش بدهند. اگر من درآمد 50 میلیون تومان در ماه دارم و ارزش اتومبیل شخصی من 40 میلیون تومان است و با ایجاد دارایی‌های جدید، درآمد من ماهی 150 میلیون تومان شد، به خودم جایزه می‌دهم و یک اتومبیل بهتر می خرم.

آری! تفاوت ثروتمندان و مردم عادی از تفاوت ذهنیت آن‌ها در خرج کرد پول ناشی می‌شود…

در شماره بعدی این نشریه، مطالب بیشتری در مورد جزئیات درآمدهای فعال و غیرفعال و تفاوت‌های این دو به شما ارائه خواهم کرد.

برای مطالعه مقالاتی از این دست می‌توانید از سایت کلینیک توسعه فردی ستکا بازدید کنید

مجتبی بهاری

مدیر کلینیک موفقیت ستکا

لینک کوتاه این نوشته

2 نظر

  1. باسلام
    چکونه ایده کارافرین را به تولید نزدیک کنم

    • سلام دوست عزیز
      واقعا نمی توان نسخه یکسانی برای تمام کسب وکارها در این زمینه پیچید. حتی در کسب وکارهایی که در یک صنعت هستند نیز ممکن است شرایط متفاوت باشد. برای این که بتوانیم شما را راهنمایی کنیم بایستی اطلاعات بیشتری راجع به کسب وکار مورد نظر شما به دست آوریم. از شما دعوت می کنیم در یک جلسه نیم ساعته مشاوره رایگان ستکا شرکت کنید.

نظرتان را با دیگران به اشتراک بگذارید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>