نظر ناپلئون هیل در مورد سوال آیا من ثروتمندم؟

اغلب ما این سؤال را از خودمان پرسیدیم که آیا من ثروتمندم؟ آیا برخورداری از توانمندی مالی به معنای ثروتمند بودن است؟ چه چیزهای دیگری در تعیین ثروتمند بودن من تأثیرگذارند؟ ناپلئون هیل در کتاب کلید طلایی ثروت، ثروت­های دوازده‌گانه را تعریف می­کند که در این نوشتار آن‌ها را باهم مرور می­کنیم.

ثروت های دوازده گانه از دید ناپلئون هیل

رویکرد ذهنی مثبت

بزرگ‌ترین ثروت هر یک از ما نگرش و رویکرد ذهنی مثبت­مان می‌باشد. همه ثروت­ها، صرف­نظر از نوع و شکل آن‌ها به‌صورت حالتی از ذهن شروع می­شوند. به یاد داشته باشیم که حالت­های ذهن هر کس تنها چیزی است که آن شخص اختیار کامل و خدشه­‌ناپذیر آن را دارد.

 تندرستی واقعی

تندرستی واقعی مستلزم میانه­‌روی در خوردن و تعهد به فعالیت جسمی است.

هماهنگی در روابط انسانی

هماهنگی با دیگران از خود شخص شروع می­شود. بایستی با سایر افراد رابطه محترمانه و صادقانه داشته باشیم.

رهایی از ترس

هر کس از چیزی بترسد آزاد نیست. ترس منادی شیطان است و هر جا ظاهر شود جلوی ثروتمندی را می­گیرد. هفت ترس مهم و عمده­‌ای که اغلب در ذهن ما ظاهر می­شوند عبارت­اند از: ۱) ترس از تنگدستی ۲) ترس از انتقاد و خرده­‌گیری ۳) ترس از بیماری ۴) ترس از دست دادن عشق ۵) ترس از دست دادن آزادی ۶) ترس از کهن‌سالی ۷) ترس از مرگ

امید به موفقیت

هر کس دوست دارد در آینده تبدیل به انسان آرمانی خود شود و به هدف­های محقق نشده خود جامه­‌ی عمل بپوشاند. هر کس نتواند با چنین امیدی به آینده نگاه کند در قعر فقر و تنگدستی قرار دارد که به‌هیچ روی قابل‌ تصور و بیان نیست.

نیروی ایمان

ایمان پایه همه­‌ی معجزات شناخته‌شده و بسیاری از رازهایی است که با قوانین منطق و علم قابل‌ بیان نیستند. ایمان کیمیای روحانی است که پس از ترکیب با دعا و نیایش، انسان را بی‌واسطه به خدا وصل می­کند.

اشتیاق به بخشش و سهیم شدن داشته­‌های خود

کسانی که بخشیدن و شریک کردن دیگران در داشته­‌های خود را یاد نگرفته­‌اند بدانند که همه ثروت­ها با عمل ساده­‌ی بخشش آن­ها به نیازمندان، برکت و زینت می­گیرند و چندین برابر می­شوند. ثروت­هایی که با دیگران قسمت نمی­شوند چه ثروت­های مادی باشند چه ثروت­های نامحسوس، مثل گل‌سرخی که ساقه­‌اش خشک شده باشد پرپر می­شوند زیرا طبق یکی از نخستین قوانین طبیعت، بیکارگی و بی‌استفاده ماندن هر چیز به پژمردگی و مرگ آن منجر می­شود.

ناپلئون هیل

عشق ورزیدن به کار

هیچ­کس ثروتمندتر از کسی نیست که کاری پیداکرده که به آن عشق می­ورزد و با اشتیاق وافر مشغول انجام آن است. کار عالی‌ترین شکل بیان میل و آرزوی انسان است.

تعصب نداشتن

بردباری و گذشت که جزو خصوصیات ممتاز فرهنگی است ویژه­‌ی کسانی است که همواره نسبت به همه­‌ی موضوعات با ذهنی باز و بدون تعصب و جانبداری برخورد کنند.

انضباط شخصی

کسی که در انضباط شخصی زبده و ماهر نشود هرگز نمی­تواند در امور دیگر مهارت کامل به دست آورد. کسانی که صاحب اختیار خود می­شوند می­توانند صاحب‌اختیار سرنوشت زمینی خود نیز بشوند.

توانایی درک دیگران

توانایی درک و فهم دیگران بسیاری از علل جدایی انسان­ها را از بین می­برد. این توانایی بنیان و شالوده­‌ی همه­‌ی دوستی­‌هاست و پایه­‌ی همه هماهنگی­ها و همکاری­ها. این استعداد در انواع رهبری­‌ها اهمیت اساسی دارد زیرا رهبری به‌طورکلی بر پایه­‌ی همکاری دوستانه قرار دارد.

امنیت اقتصادی

درنهایت آخرین ثروت­هر فرد امنیت اقتصادی است که بر اساس توان مالی او تعیین می­شود. به خاطر داشته باشید امنیت اقتصادی به‌ تنهایی ما را ثروتمند نمی­کند

حال وقت آن است که با خود بیندیشیم تا چه اندازه ثروتمند هستیم.

  

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *