Sunday 23 October 2016 / یکشنبه 2 آبان 1395
کلینیک توسعه فردی

کلینیک توسعه فردی

نوپای ناب

نوپای ناب

آکادمی

یادآپ

فروشگاه

فروشگاههدفگذاری در زندگی با مدل Price
هدفگذاری در زندگی

هدفگذاری در زندگی با مدل Price

کنت بلانچارد در کتاب ارزشمند سیری در کمال فردی مدلی را برای تنظیم اهداف و اجرای آن بیان کرده است که آن را مدل پنج گام Price نام‌گذاری کرده است. در این مدل روشی برای هدف­گذاری شرح داده‌شده است که در ادامه آن را بررسی می‌کنیم:

چگونه هدفگذاری در زندگی انجام دهیم؟

1-    مشخص کردن چارچوب دقیق عملکرد یا رفتار

در این مرحله محدوده­ی اجرا و عملکرد خود را به‌طور دقیق و روشن تعیین کنید. کارهایی را اندازه بگیرید که قابل‌سنجش و اندازه­گیری باشند.

2-    ثبت و یادداشت عملکرد یا رفتار

پیش از تعقیب هر هدفی وضعیت کنونی خود را نسبت به آن مشخص کنید. برای این کار به گردآوری سوابق، آمار و ارقام نیاز دارید. از این نقطه است که می­توانید عملکرد و رفتار خود را زیر نظر گرفته، پیشرفت خود را بسنجید. مثلا اگر هدف شما کاهش وزن است در آغاز باید بر روی ترازو رفته و وزن خود را ثبت کنید.

3-    سهیم کردن دیگران

این بخش از مدل از اهمیت ویژه­ای برخوردار است و مفهوم آن این است که دنبال کردن یک هدف، نیاز به حمایت و پشتیبانی دارد. بنابراین باید از دوستان، خویشاوندان دلسوز و افرادی که شما را موردتوجه قرار می­دهند تقاضا کنید تا شما را در راه رسیدن به هدف، حمایت و یاری کنند، زیرا کمتر کسی می­تواند بدون یاری جستن از دیگران هدفی را دنبال کرده به آن برسد.

وقتی به دنبال هدفی پیش می­روید تصور نکنید که می­توانید یکه­تاز میدان باشید و همه کارها را به‌تنهایی انجام دهید. شما باید از تمام افرادی که به شما علاقه دارند و می­توانند در راه رسیدن به هدف حمایت­تان کنند تقاضای کمک کنید. به یاد داشته باشید که زندگی بر پاشنه مشارکت و تعاون می­چرخد.

4-    هدایت و راهنمایی

وقتی می­خواهید هدفی را پی بگیرید به کسی نیاز دارید که هادی و راهنمای شما باشد، رفتار و عملکرد شما را زیر نظر بگیرد و بر اساس نتایج به‌دست‌آمده شما را تمجید یا توبیخ کند. اگرچه شما برای رسیدن به هر هدفی، به تیمی حمایت‌کننده و مربی نیاز دارید، اما به‌هرحال باید خودتان برای خود نظارت کنید. وقتی رفتارتان با رفتاری که برای رسیدن به هدف لازم است مطابقت دارد بی‌درنگ به خود آفرین بگویید و رفتارتان را تمجید کنید و هنگامی‌که احساس می­کنید که به خطا رفته­اید بلافاصله به خود نهیبی بزنید و رفتارتان را اصلاح کنید.

5-    ارزیابی

وقتی هدفی را برمی‌گزینید، تاریخی برای رسیدن به آن تعیین کنید. زمان ارزیابی هنگامی است که به پایان مدت تعیین‌شده رسیده باشید. در حقیقت وقتی هدفی یک‌ماهه، شش‌ماهه، یا یک‌ساله تعیین می­کنید و تاریخ ارزیابی آن را مشخص می­کنید، می­خواهید بدانید که آیا دستاوردتان با رسیدن به هدفی که برگزیده­اید مطابقت دارد یا نه. به‌علاوه از زمانی که هدفی را برمی‌گزینید تا وقتی‌که به ارزشیابی آن می­پردازید پیوسته باید از بازتاب سریع و روشن عملکرد خودآگاه باشید تا اگر رفتارتان با جهت هدفتان همسو نیست به‌سرعت اشتباه خود را دریابید و به اصلاح رفتار و مسیر خود بپردازید.

اگر این مراحل پنج­گانه را موبه‌مو انجام دهید تأثیر شگفت­انگیز آن را در عملکردها و پیگیری هدف­هایتان مشاهده خواهید کرد.

لینک کوتاه این نوشته

یک نظر

  1. جالب بود

    من یه کتابچه برای هدف گذاری و رسیدن سریع به اهداف از برایان تریسی ترجمه کردم که می تونید از لینک زیر به رایگان دریافت کنید:

    http://www.aliakbarmajidi.com/?p=582

نظرتان را با دیگران به اشتراک بگذارید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>