Friday 28 October 2016 / جمعه 7 آبان 1395
کلینیک توسعه فردی

کلینیک توسعه فردی

نوپای ناب

نوپای ناب

آکادمی

یادآپ

فروشگاه

فروشگاهگردش مالی 200 میلیون دلاری در صنعت گیم

گردش مالی 200 میلیون دلاری در صنعت گیم

شاید صنعت گیم ایران درحال حاضر با سایر نقاط دنیا فاصله زیادی داشته باشد اما در چند سال اخیر توجه مسئولان و تولیدکنندگان داخلی نسبت به این موضوع بیشتر شده و روز به روز محصولات بیشتری در عرصه گیم ایرانی پا به عرصه ظهور می‌گذارند. 
بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای یکی از نهادهای مهم در عرصه صنعت گیم است که با هدف‌گذاری مناسب در این حوزه می‌تواند بازوی مناسبی در اجرای سیاست‌های فرهنگی باشد. صنعت بازی‌های رایانه‌ای با وجود بازار بسیار پر سود خود سهم اندکی از این بازار را در اختیار بازی‌های ایرانی گذاشته است و شاید بتوان گفت ایران آنطور که باید نتوانسته در این زمینه شکوفایی و بالندگی داشته باشد. 
بازی‌های رایانه‌ای به عنوان گستره‌ای حساس، پرمخاطب و در عین حال پیچیده که از فناوری نوین برخوردار است، همواره مورد توجه مسئولان بوده به نحوی که صنعت گیم با توجه به نوپا بودن از منظر صنعتی و شکل‌گیری، کمتر از یک دهه در کشور در گردونه تولید بازی از سوی فعالان و علاقه‌مندان به این عرصه نشان داده که در صورت سرمایه‌گذاری مناسب، اختصاص بودجه و تامین امکانات با توجه به وجود ظرفیت‌های بالای انسانی و خلاق از توانایی تبدیل به حوزه‌ای درآمدزا و اشتغالزا برای عرصه فرهنگ کشور برخوردار است. 
فعالان این حوزه در طول این سال‌ها با تولید بیش از 200 اثر ایرانی در گونه‌های مختلف با کمترین امکانات مادی که در عرصه‌های داخلی و خارجی خوش درخشیده، نشان دادند که ایران به عنوان کشور دارنده صنعت گیم از توان بالا برای رقابت با محصولات خارجی که چندین دهه از شکل‌گیری آن در کشورهای منظور گذشته، برخوردار بوده و در صورت توجه جدی و سرمایه‌گذاری اساسی حرف بسیار برای گفتن دارند. 
حبیب داستانی، تولیدکننده بازی‌ رایانه‌ای «عملیات انهدام 2: نبرد خرمشهر» در گفت و گو با «کسب وکار» با بیان اینکه تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان تنها جنبه مادی و درآمدزایی حوزه گیم را مورد توجه قرار می‌دهند، گفت: رشد صنعت گیم کشور به صرف هزینه و زمان با اتکا به تدوین و اجرای برنامه مناسب و منسجم، قابل تحقق است. 
داستانی، ایجاد نظام گسترده، یکپارچه، سریع و کارآمد را از راهکارهای مناسب در تجاری‌سازی صنعت گیم عنوان کرد و افزود: تبلیغ و توزیع بازی‌های رایانه‌ای در این فرایند نقش بسزایی دارد. 
او بازاریابی، تبلیغات و توزیع مناسب را از عوامل اساسی در ایجاد فرایند یادشده برشمرد و توضیح داد: هر یک از موارد یاد‌شده بخش‌هایی از نظام کار بوده که در حقیقت، تبلیغات بخشی از بازاریابی است و توزیع نیز منحصر در توزیع به سبک امروزی (سنتی) بازی‌های رایانه‌ای نیست و فراتر از آن است. 
وی یادآور شد: در زمینه تبلیغات و بازاریابی باید عملیاتی و کاربردی تصمیم‌گیری و با سیاست‌گذاری مناسب، بازار گیم ایرانی را ایجاد کرد. 
وی با بیان اینکه با وجود درآمدزابودن حوزه گیم، بخش خصوصی کمتر در عرصه تولید و توزیع گیم رغبت نشان می‌دهد، ادامه داد: انگیزه تولیدکنندگان و حامیان آنها از تولید، تنها جنبه مادی و درآمدزایی است، بدیهی است چنانچه نتوانند درآمدزایی مناسبی داشته باشند، وارد این حیطه نمی‌شوند. 
او به نقش تبلیغات و دستگاه‌های مسئول در این گستره اشاره کرد و ادامه داد: صدا و سیما، دست‌اندرکاران و کارشناسان حوزه گیم می‌توانند با ارائه طرح موضوع در زمینه نیاز بازار و مخاطب در رشد اقتصاد بازی‌های رایانه‌ای نقش‌آفرین باشند. 
بازی‌سازان ایرانی در سال‌های اخیر کوشیده‌اند در فضای نابرابر رقابت با محصولات خارجی و کمبود امکانات تکنیکی و بودجه‌ای و بر اساس نیاز مخاطب و توجه به داشته‌های فرهنگی به‌ویژه در عرصه‌های تاریخی، اسطوره‌ای، دفاع مقدس، مباحث حادثه‌ای، خانوادگی، مسابقه‌ای و… به ارائه اثر بپردازند. 
بهروز مینایی، مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای با بیان اینکه صنعت بازی در کشورهای غربی مورد توجه مسئولان آنان است، افزود: همین توجه سبب شده تا بخش خصوصی در این کشورها همراه با دولت در این عرصه فعالیت کند. 
وی توضیح داد: در سال2002 کشور کره 90 درصد محصولات گیم خارجی را مصرف می‌کرد اما با برنامه‌ریزی مناسب و هماهنگی دولت با بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری 200 میلیون دلاری سالانه دولت در عرصه گیم سبب شد تا 3 شرکت دولتی سنگین در این کشور شکل گیرد و با این شیوه توانستند چرخه مصرف داخلی را برعکس کنند و اکنون این کشور در زمینه بازی‌های آنلاین قدرت برتر دنیا شناخته می‌شود، به طوری که درحال حاضر 95 در صد مصرف‌کننده‌های داخلی گیمرهای کره‌ای هستند. مینایی همچنین ادامه داد: در ابتدا که این بنیاد تاسیس شد تعداد بازی‌ها شاید به 5 مورد نیز نمی‌رسید در 7 سال فعالیت این مجموعه، 67 میلیارد تومان بر اساس برنامه ارائه شده درخواست بودجه داشتیم که در سال اول یک میلیارد و سال بعد تبدیل شد به 3 میلیارد و همین طور ادامه پیدا کرد و در سال 92 17 میلیارد و امسال، شاید بخواهند 2 میلیارد پرداخت کنند. از کل بودجه درخواستی (67 میلیارد تومان) در سال‌های فعالیت بنیاد تاکنون بیش از 15 میلیارد به این مجموعه پرداخت شده است که نشانگر این است که تنها برای 27 درصد برنامه‌های ارائه شده اعتبار مالی به این مجموعه داده شده است. 

کپی‌رایت، مشکل اصلی صنعت گیم
نبود قانون کپی‌رایت و تمایل نداشتن توزیع‌کنندگان به پخش بازی‌های داخلی وضعیت بازار گیم داخلی را با مشکلات بسیاری روبه‌رو کرده است. 
کارگردان هنری بازی رایانه‌ای «فریاد آزادی» به نقش تبلیغات در حوزه گیم اشاره کرد و گفت: تبلیغات مناسب و هدفمند به رونق بازار بازی‌های رایانه‌ای منجر می‌شود. 
«حمیدبرغانی» اختصاص بودجه مناسب به صنعت گیم، حمایت مالی از تولیدکنندگان، حمایت سازمان‌ها و مراکز دولتی نظیر سازمان امور مالیاتی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و…، اعمال قانون کپی رایت، تشکیل شبکه‌های مناسب توزیع، کشف استعدادهای علاقه‌مند به صنعت بازی‌سازی و سرمایه‌گذاری در این زمینه و تداوم برگزاری نمایشگاه‌های استانی برای آشنایی خانواده‌ها با نقش و اهمیت بازی‌ها در آموزش را از راهکارهای ارتقای جایگاه گیم در کشور عنوان کرد. 
وی وضعیت بازار گیم کشور را نامناسب دانست و افزود: نبود قانون کپی‌رایت و تمایل نداشتن توزیع‌کنندگان به پخش بازی‌های داخلی وضعیت بازارگیم داخلی با مشکلات بسیاری روبه‌رو کرده است. 
کارگردان هنری بازی رایانه‌ای فریاد آزادی به ضرورت توزیع مناسب گیم در بازار‌های داخلی و خارجی اشاره کرد و توضیح داد: در صورت حصول اطمینان از سودمند بودن فروش بازی در بازارهای داخلی و خارجی، توزیع‌کننده می‌تواند با اطمینان خاطر هزینه‌های لازم برای توزیع مناسب محصول را تامین کند. 
وی با یادآوری اینکه تبلیغات تاثیر بسزایی در فروش محصول در بازارهای داخلی و خارجی دارد، افزود: تبلیغات مناسب سبب رونق بازار گیم می‌شود. 
به عقیده برغانی، حمایت از بازی رایانه‌ای و گسترش آن در سطح بین‌المللی با فراهم کردن بستر مناسب برای تعامل بیشتر با تولیدکنندگان و ناشران بین‌المللی امکان‌پذیر می‌شود.

لینک کوتاه این نوشته

نظرتان را با دیگران به اشتراک بگذارید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>