Wednesday 26 October 2016 / چهارشنبه 5 آبان 1395
کلینیک توسعه فردی

کلینیک توسعه فردی

نوپای ناب

نوپای ناب

آکادمی

یادآپ

فروشگاه

فروشگاه5 دریافت کننده بزرگ صادرات ایران در دو ماه نخست سال کدامند؟

5 دریافت کننده بزرگ صادرات ایران در دو ماه نخست سال کدامند؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد که کشور چین با اختصاص بیش از 29 درصد از صادرات ایران به خود، به عنوان بزرگترین دریافت کننده صادرات ایران در دو ماهه نخست سال است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بر اساس آمار مقدماتی گمرک جمهوری اسلامی ایران در دو ماهه نخست سال 93، حجم صادرات کشور به چین بیش از پنج میلیون تن بوده است، از سوی دیگر میزان ارزش صادرات به کشور چین نیز حدود یک میلیارد و 500 میلیون دلار معادل 29.4 از کل ارزش صادرات کشور در این دو ماه است که این میزان نسبت به آمار دو ماهه سال گذشته حدود 29 درصد افزایش داشته است.

بر اساس این گزارش حجم صادرات به کشور چین در دو ماهه نخست سال گذشته کمتر از پنج میلیون تن با ارزش یک میلیارد و 150 میلیون دلار بوده است.

عراق:

پس از چین کشور عراق بیشترین میزان دریافت کالاهای صادراتی ایران را در دو ماهه نخست سال 93 به خود اختصاص داده است که بر این اساس حجم صادرات ایران به عراق در این مدت بیش از دو میلیون و 850 هزار تن بوده است که ارزش این معاملات به 951 هزار دلار می‌رسد.

میزان صادرات ایران به عراق بیش از 18 درصد کل صادرات کشور را در دوماهه نخست سال شامل می‌شود که به رغم قرار گرفتن در رتبه دوم ارزش صادرات به عراق نسبت به دو ماهه نخست سال گذشته که رقم 957 میلیون دلاری را نشان می‌دهد، 0.7 درصد کاهش داشته است. این در حالی است که وزن صادرات به این کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از پنج درصد کاهش داشته است.

امارات متحده عربی:

سومین دریافت کننده بزرگ صادرات ایران امارات متحده عربی است که آمار حجم صادرات به این کشور، رقم 907 هزار 701 تن را نشان می‌دهد که این مقدار بیش از 11 درصد از ارزش کل صادرات ایران را در برمی‌گیرد. ارزش صادرات به امارات نیز در دوماهه نخست سال جاری حدود 575 میلیون دلار است.

در عین حال صادرات 871 هزار تنی با ارزش 423 میلیون دلار در دوماهه نخست سال گذشته نشان می‌دهد که ارزش صادرات به امارات نسبت به مدت سال قبل بیش از چهار درصد افزایش داشته است.

افغانستان:

کشور همسایه افغانستان چهارمین وارد کننده بزرگ صادرات ایران به شمار می‌رود که در دوماهه نخست امسال بیش از شش درصد از کل صادرات ایران را دریافت می‌کند.

بر این اساس در مدت مذکور 424 هزار تن معادل 333 میلیون دلار میزان صادرات ایران به افغانستان بوده است. این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل صادرات ایران به افعانستان 646 هزار تن به ارزش 451 میلیون دلار بوده است که این آمار کاهش چشمگیر صادرات به کشور افغانستان یعنی بیش از 26 درصد کاهش در صادرات به این کشور نسبت به سال قبل را نشان می‌دهد.

هند:

بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران حجم صادرات ایران به هند در دو ماهه نخست سال بیش از 640 هزار تن بوده و از سوی دیگر ارزش این صادرات نسبت بیش از 300 میلیون دلار است که حدود شش درصد از کل ارزش صادرات ایران را شامل می‌شود.

همچنین حجم صادرات ایران به این کشور در مدت مشابه سال قبل بیش از 759 هزار تن با ارزش 392 میلیون دلار بوده است که مقایسه این آمار با آمار سال جاری حاکی از کاهش 23 درصدی صادرات به هند نسبت به سال گذشته است.

لینک کوتاه این نوشته

نظرتان را با دیگران به اشتراک بگذارید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>