186-1

۵۰ درصد اشتغال کشور در دست زنان است

یک کارشناس حوزه کار با بیان اینکه ۵۰ درصد نیروی کار کشور را زنان تشکیل می‌دهند، گفت: تفکیک جنسیتی در مشاغل عین محدودیت است و قدرت رقابت زنان با مردان را از بین می برد.

حمید حاج اسماعیلی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: وقتی زنان توانایی‌های کاملا مشابه و به اندازه مردان دارند چرا باید آنها را تفکیک و برایشان محدودیت ایجاد کنیم این کار به بازار کار کشور لطمه می‌زند.

وی با بیان اینکه ۵۰ درصد نیروی کار کشور را زنان تشکیل می‌دهند، افزود: هم اکنون زنان به دلایل متعددی مثل فارغ التحصیلی، سرپرست خانوار بودن یا داشتن مهارت متقاضی کار هستند و به اندازه مردان ظرفیت و توانایی کار کردن دارند بنابر این نباید دایره کار آنها را محدود کنیم تا قدرت رقابت با مردان را از دست بدهند.

به اعتقاد این کارشناس حوزه کار تفکیک جنسیتی در مشاغل عین محدودیت است و موجب می‌شود تا زنان با کاهش قدرت رقابت در بازار کار لطمه ببینند و ظرفیتهای خود را نشان ندهند.

حاج اسماعیلی در ادامه خواستار تحرک بخشی به بازار کار کشور شد و ادامه داد: بسته‌های سیاستی روی کاغذ می‌مانند و نمی‌توانند در وضعیت فعلی اثرگذار باشند بنابر این از دولت انتظار می رود که یک برنامه مشخص و عملیاتی برای افزایش تحرک بازار کار تدوین و ارائه کند.

وی متذکر شد: هم اکنون نیازهایی داریم که وزارت کار می‌تواند آنها را پوشش دهد مثلا از توان تعاونی‌ها به دلیل مقرون به صرفه و کم هزینه بودن استفاده کند ولی به این بخش توجه نمی‌کند دولت نیز باید ارتقای ظرفیت بنگاههای موجود را در دستور کار قرار بدهد و کمکهای فنی و اعتباری در اختیار بنگاهها بگذارد تا بخشی از نیروی کار جذب شوند.

به گفته این فعال کارگری در حال حاضر کشور با نیروی کار انباشت و بیکار زیادی مواجه است و دولت باید از تمام ظرفیتها برای توسعه بازار کار استفاده کند

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *