81295468-5923187

۹۰۶ واحد تعاونی در هفته تعاون به بهره برداری می رسد/ ۱۵میلیون نفر در کشور عضو تعاونی ها هستند

تهران – ایرنا – معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در هفته تعاون (۱۲ تا ۱۸ شهریور ماه) در مجموع ۹۰۶ واحد تعاونی در کشور به بهره برداری می رسد.

به گزارش ایرنا، حمید کلانتری روز دوشنبه در نشست خبری که در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، افزود: این مجموعه تعاونی ها معادل ۵۱ هزار و ۹۰۰ نفر فرصت شغلی جدید در کشور ایجاد خواهند کرد.

وی اظهار داشت: تعاونی های یادشده یک هزار و ۸۴۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری لازم را تامین خواهند کرد.

کلانتری گفت: در مجموع این ۹۰۶ تعاونی ۱۴۹ تعاونی کشاورزی، ۱۸۶ تعاونی صنعتی، شش معدنی، ۲۲ تعاونی فرش، ۱۷۶ تعاونی در حوزه خدمات، ۳۳۸ تعاونی مسکن و چهار تعاونی عمرانی است.

وی از برگزاری نهمین جشنواره تعاون در هفته تعاون خبر داد و گفت: ۲۴ تعاونی برتر در حوزه های صنعت، کشاورزی، فرش، حمل و نقل، اعتبار، آموزشگاهی، زنان، دانش بنیان و کارآفرینی نیز در این هفته انتخاب خواهند شد.

کلانتری با بیان آنکه ۲۱ تعاونی نیز به عنوان تعاونی های ویژه به لحاظ کیفیت و توانایی انتخاب خواهند شد، گفت: پنج تعاونی هم به عنوان تعاونی هایی که تداوم برتری داشته اند انتخاب می شوند.

به گفته معاون امور تعاون؛ قرار است هفت برنامه در هفته تعاون شامل ترویج فرهنگ تعاون، توسعه مدیریت و منابع انسانی، هم افزایی شبکه ای، تامین منابع و مشوق ها، تقویت همکاری بین بخشی و دستگاهی، توسعه بازار و برند و تامین و توسعه نظارت برگزار شود.

** ۱۵میلیون نفر در کشور عضو تعاونی ها هستند

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: هم اکنون حدود نیم میلیون نفر مدیر و عضو هیات مدیره و ۱۵میلیون نفر عضو ۱۱۰ هزار تعاونی فعال در کشور هستند.

کلانتری با بیان آنکه تعاونی یکی از بخشهای مهم اقتصادی است که توانایی بالایی در جذب نیروی انسانی دارند،اظهار داشت: سهم بخش تعاون در پایان برنامه پنجم توسعه باید به ۲۵ درصد برسد اما متاسفانه زیرساختها برای رسیدن به چنین سهمی هنوز فراهم نشده است.

وی تاکید کرد: بسترسازی برای توسعه بخش تعاون نیاز به برنامه ریزی دارد، هرچند این تلاش ها در کوتاه مدت جواب نمی دهد و باید منتظر سال های آتی بود.

وی تعاونی ها را سرمایه اجتماعی عنوان کرد و گفت: فعالیت در قالب تعاونی باعث افزایش بهره وری نیروی انسانی می شود به طوری که نیروهای بالقوه در کشور را می تواند بالفعل کند.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تعاون را بهترین دالان اقتصاد کشور دانست و گفت: در صورتی که فعالیتهای اقتصادی در قالب تعاونی ها شکل بگیرد، اشتغال بالایی در کشور ایجاد خواهد شد زیرا تعاونی ها کانونهای پایدار اقتصاد کشور هستند و پشتوانه اعتماد اجتماعی به دنبال دارند.

کلانتری اظهار داشت: توسعه تعاملات شبکه ای میان تعاونی ها نه تنها سببب هم افزایی در این بخش می شود بلکه تعاملات را گسترش می دهد و سبب رونق این بخش خواهد شد.

وی تامین منابع و مشوق ها را از دیگر برنامه های این بخش دانست و گفت: توسعه بخش تعاون با یک بانک با سرمایه پایین و امکان محدود، امکان پذیر نیست و باید از قدرت خود تعاونی ها برای تقویت بانک توسعه تعاون استفاده شود.

کلانتری تقویت برنامه های بین بخشی را یکی از برنامه های حوزه تعاون عنوان کرد و گفت: دستگاه های اجرایی موظفند در انجام فعالیت ها اولویت را به بخش تعاون بدهند.

به گفته کلانتری، توسعه بازار و برندسازی یکی از ضعف های تعاونی ها است که به همین دلیل در بازاریابی و فروش با مشکل مواجه هستند، بنابراین تعاونی ها باید با ارائه بهترین کیفیت در محصولات تولیدی خود مصرف کننده را ترغیب به استفاده از محصولات تولیدی آنها کنند.

وی با اشاره به اینکه ۴۰ درصد تعاونی های ثبت شده کشور غیرفعال هستند، گفت: برخی از این تعاونی ها دوران فعالیت شان تمام شده، اما اعلام انحلال نکرده اند و برخی هم به دلیل نداشتن سرمایه و تسهیلات و مشکلات دیگر غیرفعال هستند.

وی همچنین به بخشنامه اخیر به استان ها اشاره کرد و گفت: براساس این بخشنامه برنامه بازنگری و حذف تعاونی های غیرفعال در استان ها آغاز شده و امیدواریم این کار با جدیت انجام شود. تعاونی های زیان ده و با تراز مالی منفی یا تعاونی هایی که تعاملی با اعضایشان ندارند، باید تکلیف خود را مشخص کنند.

به گفته کلانتری، نقدینگی بخش تعاون در بانک ها، گردش مناسبی ندارد، بنابراین بانک ها هم باید در اعطای تسهیلات به تعاونی ها بهتر عمل کنند 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *