17 پند از بزرگان کارآفرینی

آستین کلئون در کتاب “steal like an artist” بیان می‌کند که نصیحت کردن، کاری است شبیه به نوشتن زندگی نامه‌ی شخصی خودمان. وی مدعی است “پندهایی که می‌دهیم در واقع همان چیزهایی است که دوست داشتیم هنگامی که جوان بودیم به ما گفته می‌شد.” با توجه به این مطلب، پرسشی در یک  گروه فیس بوکی که ۹۰۰۰ کارآفرین در آن عضویت دارند، مطرح شده است: “شما  به کارآفرینان کم‌تجربه یا جوانان چه نصیحت‌هایی می‌کنید؟”

در ادامه این مطلب پاسخ ۱۷ نفر از آنها را بخوانید:

1- توسان سوریا کومار می‌گوید: “به سخن هیچکس به جز خودت توجه نکن. از قلبت پیروی کن.”

2- تایلر کوران بیان می‌کند: “یک به یک سراغ حل مسائل و مشکلات برو.”

3- سوراب چاولا اینطور نصیحت می‌کند: “به حرف همه گوش کن، به خانه برگرد، کسب‌وکار خودت را بررسی کن، چیزهایی که در طول روز شنیده‌ای را یادداشت کن، در مورد اطلاعاتی که فکر می‌کنی به نفع کسب‌وکارت است تصمیم نهایی را بگیر، بقیه‌ی اطلاعات را دور بریز. حالا اطلاعات را با آنچه قلبت می‌گوید، هماهنگ کن.”

4- سارا اونیل می‌گوید: “بر روی محصول تمرکز نکن! بلکه بر مسئله‌ای متمرکز باش که می‌خواهی آن را حل کنی و بقیه چیزها خودش درست خواهد شد. 99.9 درصد از کارهایی که انجام می‌دهی نباید فقط به خاطر خودت باشد؛ بلکه باید برای بازار و ارزش بخشیدن به خودت باشد.”

5- مانیراهو پاسکال می‌گوید :”به مغز خود اطمینان کنید! از آن استفاده کرده و هرچه به شما می‌گوید عمل کنید.”

6- راک می‌گوید: “تمام مشکلات کسب‌وکار خود را شناسایی کنید. برای همه‌ی مشکلاتی که می‌توانید به آنها فکر کنید، یک راه‌حل بیابید. حالا تصور کنید شخصی با چوب بیسبال از پشت می‌خواهد به سر شما ضربه بزند. این همان چیزی است که در کسب‌وکار اتفاق می‌افتد. در برابر ناشناخته‌ها محکم و استوار باشید و به استقبال آینده بروید.”

7- پیتر فیشرینگ نصیحت می کند: “اولین گام در دست‌یابی به اهداف، توانایی تصور کردن خودتان در آن جایگاه است. این بدان معناست که بتوانید خودتان را در حال انجام فعالیتی که آرزوی آن را دارید ببینید. اگر نتوانید خودتان را در حال رسیدن به آنچه آرزویش را دارید تصور کنید، هیچ گاه قادر به انجام آن نخواهید بود. این کار را به طور مرتب در ذهن خود انجام دهید.”

8- فوفت بوسانا می‌گوید: “از اشتباهات دیگران درس بگیرید.”

9- برایان پوستل‌ویت می گوید :”روزی که به بازار گوش ندهید همان روزی است که بازار هم به شما گوش نمی‌دهد!”

10- چارلز فیلیپس بیان می‌کند: “نه گفتن را یاد بگیرید و از آن استفاده کنید.”

11- برایان ادوارد فیشر جمله‌ای را از بنجامین فرانکلین نقل می‌کند :”مراقب اشتباهات کوچک باشید. یک سوراخ کوچک در آینده می‌تواند کشتی بزرگی را غرق کند.”

12- متیش آچاریا می‌گوید: “نقشه B به اندازه‌ی نقشه A اهمیت دارد. سناریوهای احتمالی شکست را در نظر بگیرید و به پاسخ‌های احتمالی خود به آن ها فکر کنید. همانطوری که یک موفقیت می‌تواند شما را در زندگی 5 تا 10 سال به جلو ببرد، یک شکست هم تأثیر مشابهی البته در جهت عکس دارد. شاید کلیشه‌ای به نظر بیاید اما به نظر من مثل این می‌ماند که آدم بدترین سناریویی که می‌تواند رخ دهد را بداند.”

13- کریستوفر وایت هشدار می‌دهد: “تا می‌توانید تحقیق کنید. وقتی فکر می‌کنید که جواب را می‌دانید، بیشتر تحقیق کنید.”

14- ریچارد هورتون توضیح می‌دهد: “من به یک جمله اعتقاد قلبی دارم و آن این است: “نترس!”

15- برایان ون‌نویزنبرگ موضوع ساده‌ای را بیان می‌کند: “ناامید نشو!”

16- دیلان جی‌شیر‌واتیزمن بیان می‌کند: “به کار خود علاقه و اشتیاق داشته باشید و فقط به خاطر پول کار نکنید. به یاد داشته باشید که افراد، خریدار ارزش هستند نه محصول. تغییر همیشگی است، از اخراج کردن نترسید.”

17- جاگریتی چادهاری توضیح می‌دهد: “به راهت ادامه بده. حداقل 1000 روز تلاش کن.”

کارآفرین بودن آسان نیست. در حقیقت، می توانم اینطور بگویم که کارآفرین بودن حتی از زندانی بودن هم سخت‌تر است.

اشتراک‌گذاری

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *