چگونه یک کارمند خوب استخدام کنیم؟

انتخاب نخستین کارمندانی که در استارتاپ‌تان استخدام می‌شوند بسیار حساس است. آن‌ها هستند که آهنگ تغییرات شرکت شما را مشخص می‌کنند و تعیین می‌کنند که آیا از صحنه حذف خواهید شد یا به مراتب بالاتر دست می‌یابید. کریس کنکیالوسی، بنیانگذار و مدیر مشترک شرکت مشاوره سازمانی gothamCulture نیویورک معتقد است که: “در ابتدای راه‌اندازی یک کسب‌و‌کار، استخدام افراد مناسب بسیار حساس است زیرا هر فردی که به کارمندان شرکت اضافه می‌شود بر این که چه ارزش‌هایی خلق شوند‌ – یا نشوند- و چگونگی برخورد کارمندان تاثیر قابل‌توجهی می‌گذارد.”

در ادامه، پیشنهادات کنکیالوسی در راستای جذب و انتخاب کارمندان مناسب برای خلق فرهنگ سازمانیِ درست و صحیح، از همان ابتدای شروع به کار یک شرکت را با هم مرور می‌کنیم:

موسسین شرکت چگونه می‌توانند کارمندانی را برای فرهنگ سازمانی‌ئی که هنوز وجود خارجی ندارد استخدام کنند؟

به عنوان موسسین شرکت می‌بایست در مورد ارزش‌های‌تان بسیار صریح و شفاف باشید. باید با خیال راحت این جملات را بیان کنید: “‌من فکر می‌کنم این کسب‌وکار باید این کار را انجام دهد، این چیزی است که واقعا برای من اهمیت دارد، و در این زمینه است که شرکت من باید برجسته و مطرح شود.” این موارد نکاتی حساس هستند که افراد باید آن‌ها را مشخص و معین کنند اما کمتر کسی به آن‌ها اهمیت می‌دهد. به‌عنوان یک موسس، شما می‌بایست مشخص کنید که “صحیح” از نظرتان به چه معنی است و بعد شروع به تیم‌سازی حول آن کنید.

چه چیزی این صفات را در کارمندان اولیه واضح و آشکار می‌کند؟

رفتار و طرز برخورد را به تجربه ترجیح دهید. شما می‌توانید به افراد بیاموزید که چگونه وظایفشان را انجام دهند اما نمی‌توانید به آن‌ها یاد دهید که ارزش‌ها و رفتار صحیح و درستی داشته باشند. چیزهایی مشخصی وجود دارند که از تازه‌استخدام‌شدگان انتظار می‌رود. معمولا ما به گونه‌ای عمل می‌کنیم که دستیابی به آن‌ها برایشان بسیار پرزحمت باشد. به این ترتیب افرادی که واقعا به شغلشان علاقه ندارند از گردونه خارج خواهند شد. ما به دنبال ارزش‌ها و صفات خاصی هستیم که در رزومه‌ها نوشته نمی‌شوند.

نظرتان در مورد تنوع چیست؟

یکی از اشتباهات موسسین این است که به دنبال افراد همزاد خودشان می‌گردند. هر چند این کار به داشتن رفتارهایی هم‌سو و هم‌راستا کمک می‌کند اما از طرف دیگر مشکلش این است که شما به همه مسائل و مشکلات با عینکی مشابه نگاه می‌کنید و از این طریق خود را در معرض ریسک‌های زیادی قرار می‌دهید. استخدام کردن افرادی که دیدگاه‌های متنوع و مختلفی دارند به کم کردن این ریسک کمک می‌کند.

چگونه می‌توانیم افراد مورد نظرمان را جذب کنیم؟

مشوق یکسانی برای همه وجود ندارد. سهیم کردن کارمندان در سهام شرکت همواره در جلب کردن توجهات موفق بوده است. برای برخی افراد داشتن یک برنامه کاری انعطاف‌پذیر جذاب است و برای برخی دیگر پول نقد. این شمایید که باید کشف کنید به افراد متفاوت چه چیزی انگیزه می‌دهد.

در شرکت gothamCulture ما مشوق‌هایی کوتاه‌مدت و بلندمدت برای افرادی که مشوقشان پول است در نظر گرفته‌ایم. ما اساسا محدودیتی در مرخصی دادن نداریم. افراد شرکت ما سخت کار می‌کنند و اهداف واضح و شفافی دارند و در صورتی که نتوانند به این اهداف برسند جریمه می‌شوند. بنابراین اگر هم نیاز به مرخصی داشته باشند می‌توانند به مرخصی بروند و کسی به آن‌ها ایراد نمی‌گیرد. مدل جریمه کردن ما هم واضح و روشن است. بنابراین هر کس از کارهایی که دیگران انجام می‌دهند باخبر است و جای هیچ بحث یا حیله‌ای در مورد حقوق باقی نمی‌ماند.

آیا یک یا دو موسس به تنهایی می‌توانند یک پروسه استخدام اثربخش به وجود آورند؟

این کار بسیار سختی است چرا که باید ورودی‌های بسیاری چک شوند و مورد بررسی قرار گیرند. اما شما می‌توانید پروسه‌ای را به وجود آورید که از طریق آن بر همه‌ی استخدام‌شوندگانِ بالقوه نظارت داشته باشید. این کاندیداها در چرخه استخدامی از مرحله‌ای به مرحله دیگر پیش می‌روند. هر یک از مراحل به یک دلیل مشخص ایجاد شده است. تست‌هایی باید وجود داشته باشند که بسنجند آیا از پس الزامات اولیه این شغل بر می‌آیند یا خیر. مصاحبه‌هایی رفتارسنجانه برای ارزیابی تناسب فرهنگی و ارزشی داوطلبان هم می‌بایست در نظر گرفته شوند. مهم است که مجموعه مهارت‌ها و ارزش‌هایی که افراد را در کسب‌وکار شما موفق می‌گردانند تعیین کنید و بعد در طی فرایند استخدام‌تان هم نسبت به سنجیدن این مهارت‌ها سخت‌گیر و جدی باشید.

اشتراک‌گذاری

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *